kutya csont
Shutterstock

Ne kockáztass: csontfajták, amik tiltólistásak a kutyák számára

Valószínűleg minden kutyatartó tisztában vele, hogy nem ajánlott kedvencének (pláne, ha kölyök) csirkecsontot adni. De mi a helyzet a többi húsféléből származó csontokkal?

Főtt csontokat semmiképp 

A csontok az ásványi anyagok mellett más összetevőket is tartalmaznak, amelyek szilárdságot és kis mértékben rugalmasságot is adnak nekik. Amikor megfőzzük, ezek lebomlanak, és törékennyé válnak. Ezért van az, hogy a főzés hatására a csontok nagyobb valószínűséggel törnek szilánkosra, miután elrágjuk őket. Mondani sem kell, ezek a szilánkok felsérthetik a kutya beleit, torkát vagy száját. Ráadásul nem számít egy-egy csont mérete és típusa, minden esetben kerülni kell a főtt csontokat, és nem csak a csirkecsontok jelentenek problémát.

Ez is érdekelhet: Jobb kerülni: 9 gyümölcs, amivel megmérgezhetjük a kutyánkat

Főtt csontok, amelyeket nem szabad a kutyának adni

  • Csirkecsontok;
  • pulykacsontok;
  • marhacsontok (például steakből);
  • sertéscsontok, beleértve az oldalast is;
  • de lényegében bármilyen főtt csont veszélyt jelent a kutyák számára.

A csontok okozta sérülések a lehető legkülönbözőbbek lehetnek: vágás formájában is jelentkezhet a szájban vagy az emésztőrendszer más részében, egy nagyob darab esetén elzárhatja az emésztőrendszert, és nem utolsó sorban, fulladást is okozhat.

Emellett a csontok vagy csontdarabok megakadhatnak a gyomorban, ami hányást is okozhat. Egyes esetekben a csontszilánkok átfúrhatják az emésztőrendszert, és hashártyagyulladáshoz vezethetnek – a felsorolt lehetőségek egyike sem túl szórakoztató.

Érdekesség, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) szerint a jutalomfalatként árult csontok is kockázatosak lehetnek: az FDA elemzése szerint a bejelentett 90 sérülésből 15 kutya elpusztult.

Olvasd el ezt is! Nem jön ki a macskád a kutyáddal? 7 szakértői trükk, hogy könnyen összebarátkozzanak

Biztonságosabb alternatíva 

Ha mégsem fosztanánk meg a kutyánkat a rágcsálástól, érdemes kipróbálni a puhább, csont nélküli alternatívákat:

  • disznófül;
  • bully sticks (rágócsíkok), de itt is ügyelni kell, hogy a kutya ne tudja egybe lenyelni a csíkokat, érdemes feldarabolni;
  • nyers csontok, amelyek márbiztonságosabbak, de itt is figyelni kell: a nagy, nyers csontok általában nem törnek úgy, mint a főtt darabok, de még így is kockázatot jelenthet. Ha nyers csontot adunk a kutyának, akkor olyan csontot válasszunk, amely legalább akkora, mint a fejük, és felügyeljük a rágás közben.
csont kutya

Shutterstock

Azt is fontos megjegyezni, hogy a nyers csontot alapvetően nyers hús borítja. Ez azt jelenti, hogy olyan kórokozókat hordozhat, mint az E. coli vagy a szalmonella. Még ha ezek végül nem is betegítik meg a kutyát, akkor is elterjedhetnek a házban, és veszélyt jelenthetnek az emberekre – különösen a gyerekekre. Az Amerikai Kennel Klub azt javasolja, hogy a csontot csak körülbelül 15 percig adjuk a kutyának, majd tegyük be a hűtőbe a következő alkalomra. Három-négy nap múlva dobja pedig dobjuk ki.


A figyelmetekbe ajánljuk