Bár nem biztos, hogy mi magunk minden esetben felismernénk saját kutyusunk ugatását, egy magyar kutatás eredményei alapján négylábú barátaink képesek azonosítani a számukra ismerős emberek hangját.
Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói által folytatott kísérletben a kutyák hangfelvételekről kellett, hogy eldöntsék, melyik emberi ismerősük hangját hallják. Az eredmények meglepő módon igazolják, hogy a kutyák beszéd alapján is képesek azonosítani, pontosan kiről van szó – idézi a Telex az ELTE közleményét.
Ez is érdekelhet! Egy kutatás szerint így beszélnek hozzánk a kutyák
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Azt már korábban is megállapították a tudósok, hogy a kutyák érzékenyek az emberi hang bizonyos akusztikai jellemzőire, ennek köszönhetően képesek felismerni a beszélő nemét, és azt is meg tudják állapítani, hogy számukra ismerős vagy ismeretlen személlyel van dolguk. Azt azonban ezidáig nem sikerült bebizonyítani, hogy a hanglapú egyedfelismerésre is képesek.
Az emberi hangok egyedszintű felismerésének képességét eddig csak rézuszmajmok és lovak esetében igazolták. Annak kiderítésére, hogy erre a kutyák is képesek-e, az ELTE Etológia Tanszékének kutatói három-három személyt kértek fel különböző kutyatartó családokból. A speciális kísérlet során minden kutyus a három, számára ismerős ember hangja között kellett, hogy különbséget tegyen.
Ha tovább olvasnál: Furcsa dolog történik a csernobili kutyákkal
A kutatók felvették a gazdák hangját, egymás mellé ültették le őket, és hangszórókat helyeztek el mögéjük. Ezután lejátszották a három hang egyikét, a család kutyájának pedig oda kellett mennie ahhoz az emberhez, aki az adott felvételen beszélt – mind a 31 résztvevő kutyának 18 alkalommal kellett ezt megtennie.
A kísérletben a kutyák sikeresen teljesítettek: mindhárom gazdájukat felismerték a hangja alapján, hiszen a véletlennél sokkal többször választottak helyesen.
A kutatás az Animal Behaviour című folyóiratban jelent meg.