Bár az evolúciót általában nagyon lassú és nehézkes folyamatként képzeljük el, a csernobili atomerőmű környékén élő kutyák a katasztrófa óta eltelt negyven év alatt rendkívül gyors genetikai fejlődésen mentek keresztül, írja az IFLScience.
Egy tanulmányban a csernobili erőműben és a környező területeken élő kutyák vérmintáit elemző kutatók különös felfedezésre jutottak. A robbanás helyszínéhez legközelebb tartózkodó kutyák DNS-e azt mutatja, hogy ezek az állatok genetikailag különböznek a világ többi részén élő kutyáktól.
Ez is érdekelhet! A csernobili sugárzás megváltoztatta a madarak szervezetét
Egyelőre nem világos, hogy ezek a genetikai különbségek pontosan hogyan befolyásolják az állatok egészségét és fizikai tulajdonságait, az azonban biztos, hogy nem ők az egyetlen faj, amely rohamos fejlődésnek indult a katasztrófa után.
Az új kutatások arra utalnak, hogy a helyi farkasok például védelmet fejlesztettek ki a rák ellen, egy másik tanulmány szerint pedig a 30 km-es zónában élő békák sokkal sötétebbek, mint a zónán kívüliek. Ez az alkalmazkodás csökkentheti a sugárterhelés negatív hatásait.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Bár maga a tanulmány nem ad magyarázatot a kutyák genetikájának változására, az okok egészen egyértelműnek tűnnek. Azok az egyedek ugyanis, amelyek nem képesek megbirkózni a sugárzás hatásával, elpusztulnak, és egy új, környezetéhez sokkal jobban alkalmazkodó populáció marad.
Ha tovább olvasnál: Különleges képességet fejlesztettek ki a Csernobilban élő fonalférgek