A beszédes nevű nyaktekercset nem véletlenül hívják így: a különleges madár veszélyhelyzetben felemeli fejtollait, és egy kígyóhoz hasonlóan elkezdi forgatni a nyakát. Kéregmintás tollazata miatt még a tapasztalt szakemberek is ritkán veszik észre, éles, nyávogásra hajazó nászhangjával azonban néha felhívja magára a figyelmet. Most is ez a hang leplezett le egy példányt, mégpedig a Körös-Maros Nemzeti Parkban – írja a Drive.
Április közepén a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény nevű részterületén egy pusztai környezetben nagyon ritkán látható madarat, nyaktekercset figyeltek meg a szakemberek.
A park honlapja így tudósít a történtekről:
A Cserebökényi-pusztákon az egykori árterületre emlékeztető facsoportok alkalmas élőhelyek lehetnek a nyaktekercs számára. Ennek ellenére a vonulás időszakában is ritkán látjuk, vagy halljuk a pusztai környezetben. Most egy idős, kiszáradó, harkályodúkban bővelkedő facsoportban figyeltük meg két alkalommal is.
Ez is érdekelhet! Ez a csodaszép madár azon kevesek egyike, amely eszközt használ a vadászathoz – videó!
A park munkatársai azt is kiemelik: a nyaktekercs fészekodút nem, vagy csak nagyon ritkán váj egy-egy erősen korhadt fába, ezért a megtelepedéséhez kiemelten fontos, hogy már jelen legyenek olyan lyukak vagy bemélyedések az adott területen, amelyek alkalmasak odúnak.
Fotó: Shutterstock
A nyaktekercs inkább a ritkás erdőket, gyümölcsösöket és parkokat kedveli a zárt erdők helyett, mivel itt könnyebben talál megfelelő mennyiséggel legfőbb táplálékából, a hangyából. Az Afrikában telelő madár évente egyszer rak fészket, de néha pótköltést is végezhet: általában 7-12 tojást rak le, amelyeken jellemzően a tojó kotlik.
Ajánljuk figyelmedbe! A világ legidősebb vadmadara párja elvesztése után újra udvarolni kezdett
A Körös-Maros Nemzeti Park másik részterületére, a Kis-Sárrétre egyébként nemrégiben megérkeztek a daloló vörösbegyek, akiket általában a kora tavaszi vonulás idején hallhatunk és láthatunk. Az apró madárka szinte egész Európában előfordul, és Magyarországon is gyakori vendégnek számít.