erdei szalonka
Fotó: Pixabay

Szokatlan madarat kaptak lencsevégre a Körös-Maros Nemzeti Parkban – kép!

Az erdei szalonkák leginkább a tavaszi, illetve az őszi időszakban jelennek meg hazánkban. Ezért is okozott meglepetést, hogy a mediterrán éghajlatú területeken telelő madár február közepén a dél-alföldi Körös-Maros Nemzeti Park területén tűnt fel.


Az erdei szalonkák ritkán fészkelnek hazánkban, mivel főként az északabbra fekvő, mocsárerdős területeket részesítik előnyben.

Ez is érdekelhet: Elege lett az állatkert gondozóinak, költöznek a káromkodó papagájok

Telelni pedig legjobban a Földközi-tenger vidékén szeretnek, mivel a táplálékuk alapjául azok a gerinctelen állatok – férgek, giliszták – adják, amelyet csak akkor tudnak kikotorni a földből, ha a talaj teljesen fagymentes.

Meglepő, hogy ez az egészségesnek tűnő madár, amelynek most a Mediterráneumban kellene lennie, miért tartózkodik a Dél-Alföldön. Erdei szalonka ugyanis csak a tavaszi és őszi vonuláskor bukkan fel errefelé

– áll a nemzeti park közleményében.

Ezt is olvasd el! Ez a különleges madár már azelőtt tanítani kezdi fiókáit, mielőtt azok kikelnének

A különleges példány valószínűleg a kora tavaszi enyhe időjárás miatt választotta lakhelyéül a Maros-mentén fekvő bökényi erdőt.

Ezt is olvasd el! Ez a különleges madár már azelőtt tanítani kezdi fiókáit, mielőtt azok kikelnének

A mostani észrevétel azért is bravúros, mert az erdei szalonka alapvetően rendkívül nehezen észlelhető, tollazata által ugyanis tökéletesen képes beolvadni az avar színeibe.

Ezért legtöbbször akkor találkoznak vele a park munkatársai, amikor az hirtelen felrepül a lábuk előtt pár méterrel. Az erdei szalonka ugyanis kizárólag csak a talajszinten vagy a levegőben mozog – fákra, bokrokra nem száll, olvasható a Drive magazin cikkében.

A figyelmetekbe ajánljuk