Aranyos vörösbegyek lepték el Kis-Sárrétet. A vörösbegyek javarészt a Földközi-tenger vidékén telelnek, de néhány bátor példány Magyarországon is szívesen áttelel – írja a Drive Magazine a Körös-Maros Nemzeti Park tájékoztatója szerint.
Ez is érdekelhet: Már a tojáson belül énekelni tanulnak a madarak
Kora tavasszal már hallani lehetett jellegzetes csicsergésüket, ám a vörösbegyek rendkívül szerény, halk madarak, ehhez pedig külsejük is igazodik. Hajnalban a fácánkakasok ébrednek fel elsőnek, de rögtön őket követik a vörösbegyek is. A jó alvó rigók harsány hangja csak ezután keveredik bele a koncertbe.
Hazánkban a hegyvidékes, dombos tájakon fészkelnek a legnagyobb számban, évente pedig kétszer, általában 4-8 tojást raknak le. Érdekesség, hogy fészkelőhelyet is rendkívül változatosan választanak; főleg partmélyedésekben, odvakban, farakásokban érzik jól magukat.
De nem ijednek meg a városoktól sem, hiszen sűrűbb aljnövényzettel rendelkező parkokban is megfigyelhetjük őket, de a téli madáretetőket is szívesen látogatják az áttelelő, vagy északról érkező példányok.
Olvasd el ezt is! Újra dalol az erdő: megjelentek az énekes madarak
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület információi szerint hazai fészkelőállományuk 2014 és 2018 között nagyjából 260 -279 ezer párra volt tehető, de ez a szám évről évre növekszik. Fészkük felépítéséhez általában gyökereket, fűszálakat, leveleket, mohákat és pehelytollakat használnak, de a mesterséges odúkat sem vetik meg.