Könyv.

Hiába a digitalizáció, a nyomtatott könyvek még mindig verhetetlenek

Ugyan a mai világban szinte mindenki digitálisan olvas mindent, a szakemberek szerint a nyomtatott szövegek böngészése sokkal hasznosabb.


Nemrégiben a Review of Education Research című folyóiratban megjelent a Bécsi Egyetem egyik új tanulmánya amely 25 darab 2000 és 2022 között készült olvasási szokásokról és a szövegértésről szóló tanulmány következtetéseit hasonlította össze – írja a Mental Floss.

Az elemzés megdöbbentő eredményt hozott, az adatok szerint ugyanis hat-nyolcszoros előnyökkel jár a nyomtatott szöveg használata.

Ez is érdekelhet: Kiderült, melyik nagyváros szerepelt a legtöbb könyvben

A fő következtetés az, hogy a képernyőn történő szabadidős olvasási szokások minimálisan kapcsolódnak az olvasásértéshez, ami ellentétben áll a papíron történő olvasási szokások és a szövegértés közötti szilárd pozitív kapcsolattal

– mondta Lidia Altamura kutató a Bécsi Egyetem sajtóközleményében.

A szakemberek kiemelték, a digitális szövegek esetében az jelenti a legnagyobb problémát, az emberek túl gyorsan görgetnek a telefonjukon, és inkább rápillantanak a szavakra ahelyett, hogy teljesen a szövegre koncentrálnának.

A közösségi médiában található tartalmak is sokszor túl egyszerűen vannak megfogalmazva, ami szintén hozzájárul a „figyelmetlen olvasáshoz”.

Ugyan Altamuráék munkájának számos izgalmas aspektusa van, azonban az már a régóta bizonyított tény, hogy a nyomtatott könyvek általában jobbak az információmegőrzés szempontjából, sőt, még a kezdő olvasók számára is. Ráadásul egy 2019-es tanulmány szerint a fizikai könyvekből olvasó szülők a jobban lekötötték a gyerekeket, mint amikor e-könyvekből olvastak.

A figyelmetekbe ajánljuk