Bőrápolás

A sok telefonozás nemcsak az agyunkra, de a bőrünkre is hatással van

Egyre gyakrabban olvashatunk az arcápolás és a megfelelő rutin fontosságáról, valamint a fényvédő használatának kiemelt szerepéről, ám csak kevés szó esik arról, hogy valójában milyen hatással van a kék fény a bőrünkre. A ScienceAlert most összegyűjtötte a legfontosabb információkat, melyeket tudni lehet a témában.


Pontosan mi az a kék fény?

A kék fény a látható fényspektrum színeinek egyike, melynek fő forrása a Nap. Természetes forrásból származva segít az éberség, a figyelem, a hangulat és a memória javításában. Gyakran használják az elektronikában, megtalálható ugyanis LED- és fluoreszkáló fényforrásokban, azaz számítógépek, televíziók és telefonok képernyőjén is, amely egyes kutatások szerint egészségkárosító hatással bír: rontja a látást, memóriazavart okozhat, de még a bőrünknek sem tesz jót.

Milyen hatással van a bőrünkre?

A témával egyre többet foglalkozik a tudomány, egy kutatás szerint a kék fény stimulálja a melanin termelését, amely a bőr, a szőrzet és a szem színéért is felelős. A túl sok kék fény túlzott pigmentációt okozhat, azaz egyre több kis barna folt jelenik meg bőrünkön. Néhány tanulmány szerint roncsolja a kollagént és lassítja annak termelését, ami a bőr feszességéért felelős. A kutatások szerint erre egyébként akkor van nagyobb esély, ha egy órán át folyamatosan 1 centiméterre tartjuk a telefont a bőrünkhöz.

k\u00e9k f\u00e9ny

Fotó: Shutterstock

Ha karikás, puffadt szemmel ébredünk reggelente, az alváshiány tünete is lehet, amelyet akár a kék fény is okozhat, ugyanis csökkenti a szervezet melatonin termelését. A hormon funkciója, hogy jelezze testünknek az alvásidőt és segíti a biológiai óránk működését. A lefekvés előtti telefonozás csökkenti a melatonin termelését, így kevésbé érezzük magunkat álmosnak, aminek köszönhetően nehezebben vagy egyáltalán nem tudunk elaludni. A hosszabb ideig fennálló alváshiány pedig nagy mértékben ronthatja a már meglévő bőrproblémáinkat, mint például ekcéma, rosacea vagy akné. Emellett gyengíti a bőr természetes barrier, azaz védőrétegét, így sokkal jobban ki van téve a környezeti hatásoknak, vagyis könnyebben kiszárad, vízhiányos lesz.

Van olyan bőrápolási termék, amely védelmet biztosít?

A szépségipar az elmúlt években monetizálta a kék fénnyel kapcsolatban felmerülő aggályokat, így ma már számos terméket kaphatunk a piacon, melyek kifejezetten a probléma ellen ígérnek védelmet. Igazából csak abban az esetben érdemes komolyabb figyelmet fordítanunk rá, ha hiperpigmentációban szenvedünk, azaz túl sok melanint termel a szervezetünk, így egyre több barnás folt keletkezik arcunkon és kezünkön. Válasszunk olyan fényvédőt, melyek minden fény által kibocsátott káros sugárzás ellen hatékonyan veszik fel a harcot, ilyenek például az ásványi vagy fizikai fényvédők.

Mit tehetek annak érdekében, hogy minimalizáljam a kék fény káros sugarait?

Egy kis odafigyeléssel már rengeteget tehetünk saját egészségünk érdekében:

  • esténként kapcsoljuk be eszközeinket az éjszakai mód funkciót, ami kék fény szűrővel rendelkezik, így nem zavarja meg a cirkadián ritmusunkat;
  • minimalizáljuk a telefonozást lefekvés előtt, sőt, közvetlenül ágyba bújás előtt 1 órával már ne használjunk semmilyen elektronikus készüléket;
  • használjunk fényvédőt, nemcsak nyáron, hanem az év minden szakaszában;
  • tartsuk minél távolabb a telefonunkat magunktól, hogy kevésbé érjen a kék fény káros sugara.

Habár a kék fény negatív hatásairól számos tanulmány jelent meg, még mindig nincs elegendő kutatás a témában, mely átfogó képet adna arról, hogy pontosan hogyan károsítja szervezetünket és bőrünket. A legjobb amit tehetünk, hogy megfelelően védekezünk a Nap és a kék fény káros sugárzása ellen.

A figyelmetekbe ajánljuk