Szerencsések lehetnek azok, akik december 7-én este az égre néznek, ugyanis teljes pompájában megcsodálható lesz a Jupiter és annak holdjai. Habár távcsővel sokkal tisztábban látni, szabad szemmel is egyedülálló látványt nyújt majd az égitest, ugyanis ebben az időpontban különleges pozícióba kerül a Földhöz képest. Mutatjuk, mit érdemes tudni az izgalmas égi jelenségről!
A Jupiter december hetedikén oppozícióba kerül a Földdel, ami azt jelenti, hogy fényessége és átmérője is ekkor lesz a legnagyobb – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében. Az oppozíciónak nevezett jelenség valójában a földpályán kívül keringő bolygóknak egy kitüntetett helyzete: ekkor a Földről nézve a planéta pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, vagyis a Föld a Nap és a bolygó közé kerül.
Ilyenkor van a legközelebb hozzánk, ezért látszik nagyobbnak és sokkal fényesebbnek. Az égitest már 17 órakor feltűnik a keleti égbolton, ám egészen 19 óráig kell várni, hogy a fényében tündököljön.
Fotó: Shutterstock
A Jupiter 9 óra 55 perc alatt fordul meg saját tengelye körül, így a hosszú éjszaka során látható lesz a teljes felülete. Ezen az estén szabad szemmel is megfigyelhető lesz, ám még gyönyörűbb látványt élvezhetnek azok, akik távcső segítségével figyelik meg: százszoros nagyítással jól kivehetővé válhatnak a fehér bolygó bordós-barnás felhősávjai, és elcsíphető a Naprendszer legnagyobb kozmikus vihara, a Föld-méretű Nagy Vörös Folt is.
Plusz öröm, hogy a bolygó mellett még a holdjai is észlelhetők lesznek: a Jupitertől balra a Ganymedes, a Naprendszer legnagyobb holdja, jobbra egymáshoz nagyon közel az Europa és az Io, távolabb pedig a Callisto tűnik fel. Aki lemarad a jelenségről, nem kell aggódnia, ugyanis a Jupiter egész télen jól megfigyelhető lesz, kezdetben a keleti, majd a déli égbolton. Ezt követően egyre hamarabb nyugszik majd, míg április végén el nem tűnik a Nap fényében.
Ez is érdekelhet! Hatalmas vulkánt fedeztek fel a Jupiter egyik holdján
A jelenség kapcsán a Svábhegyi Csillagvizsgáló szombat estére különleges programot szervez, amelynek keretein belül Budapest legnagyobb távcsövével is megtekinthető a bolygó.