A TOI-6713.01 nevet viselő exobolygó vakítóan izzó vörös fényével hívta fel magára a csillagászok figyelmét. A tudósok a kutatások során rájöttek, hogy ennek oka az objektumon található rengeteg vulkán, amelyeknek gyakori kitörései több mint 2000 Celsius-fokra fűtik fel a különös égitestet. A kutatók ehhez fogható bolygót még soha nem találtak, így további megfigyelésekre lesz szükség a rengeteg felmerülő kérdés megválaszolásához.
A NASA bolygókereső TESS-műholdjának megfigyelései szerint a sziklával tarkított égitest felszínét olvadt lávaréteg borítja, amely több száz vulkán összterméke. A hőmérséklet pedig meghaladja a 2300 Celsius-fokot – ami bolygók esetében minden, csak nem szokványos.
A TOI-6713.01 valamivel nagyobb a Földnél, illetve 2,2 naponta kerüli meg 5 milliárd éves csillagát – számoltak be a kutatók a The Astronomical Journal című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Törpecsillaga egyébként 66 fényévre található meg a bolygónktól, amely körül másik két objektum is kering.
Ezt is olvasd el! Tudósok először észleltek jelentős légkört egy szuperföldön
A kép illusztráció.
Fotó: Shutterstock
A csillagászok szerint ezek a szomszédos – távolabb keringő – bolygók nyomhatták össze gravitációserejükkel az izzó objektum köralakú pályáját oválisra. Ezáltal pedig a TOI-6713.01-et a csillag körüli rövid pályáján, az őt körbe vevő égitestek gravitációja folyamatosan húzza és tolja, amely eddig nem látott erősségű árapályviharokat hoz létre.
Ez a kötélhúzás olyan hatalmas belső súrlódást és hőt gerjeszt az újonnan felfedezett bolygó belsejében, amelyet csak a felszínén felrobbanó vulkánokon keresztül képes levezetni. Ez a pokoli forróság oka.
Ez is érdekelhet: A Földön évmilliárdokig nem volt tűz
Ez sokat tanít nekünk arról, hogy milyen szélsőséges energiát lehet egy Föld-szerű bolygóba pumpálni, és ennek milyen következményei lehetnek. Bár számos olyan eset volt már, amikor exobolygókat a csillag energiája fűtötte fel, de nagyon kevés olyan esettel találkoztunk, amikor az árapályok energiája belülről olvasztotta meg a bolygót
– nyilatkozta Stephen Kane, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem asztrofizikusa és a kutatás vezetője.
Egyébként a Naprendszerünkben is figyeltek már kutatók efféle jelenséget. A Jupiter legbelső holdján, az Ion-on szintén hasonló folyamatok játszódnak le a gázóriás hatalmas és a két szomszédos holdjának – az Europa és a Ganümédész – kisebb gravitációs ereje miatt.
A TOI-6713.01-en azonban 10 milliószor nagyobb árapályokból származó energia lehet jelen.
A LiveScience szerint az elkövetkező hónapokban Kane és csapata megméri majd a különös bolygó tömegét, amelyből megtudhatják, hogy mennyi anyag is áll rendelkezésre a vulkánkitörésekhez, illetve magyarázatokat adó nyomokra bukkanhatnak az olvadó világ múltjából.