Immunsejtek illusztráció
Fotó: Shutterstock

Az immunsejtek az elsődleges védelmet nyújtják a vírusokkal és kórokozókkal szemben

Védi a szervezetet, de gyilkolni is képes: 6 elképesztő tény az emberi immunrendszerről

Az immunrendszerünk lenyűgöző és összetett hálózat, amely nap mint nap megvéd bennünket a külső és belső fenyegetésektől. Bár láthatatlanul végzi a munkáját, enélkül esélyünk sem lenne a túlélésre a Földön. A tudomány rengeteget foglalkozik testünk egyik legrejtélyesebb rendszerével, ami még így is tartogat meglepetéseket. Mégis hogy lehetséges például az, hogy a szemünk kénytelen „elrejtőzni” előle és mi az oka annak, hogy a saját immunrendszerünk egy rossz információ miatt akár halált is okozhat?


​Saját memóriával rendelkezik


Az immunrendszerünket sokan hasonlítják az emberi agy működéséhez és valóban vannak olyan tulajdonságai, melyek átfedésben állnak az egyik legfontosabb szervünkkel. Ilyen például az, hogy az immunrendszer saját memóriával rendelkezik, vagyis képes megjegyezni minden egyes kórokozót, baktériumot, ami bekerül a szervezetbe.

Még több érdekesség az emberi testről! Ritkák, különlegesek, valódiak: az 5 legfurcsább emberi betegség, ami az orvosokat is megdöbbenti

Hatékonysági szempontból ez különösen fontos, hiszen, ha a szervezetünk második alkalommal találkozik egy vírussal vagy kórokozóval, az immunrendszerünk – felhasználva a memóriáját – sokkal gyorsabban és hatékonyabban képes felvenni velük a harcot. A különböző oltások is ezen elv alapján működnek:

a legyengített vagy inaktív baktériumok, vírusok beadásával a szervezet létrehoz egy emléket, így később, ha a valódi fertőzés bekövetkezik, a testünk képes rögtön védekezni ellene.

​Az immunrendszer 70-80 százaléka a belekben található

Azt hihetnénk, hogy az immunrendszer az egész testünket behálózza és ez bizonyos szempontból igaz is, mégis kijelenhetjük, hogy a legnagyobb része, közel 80 százaléka a belekben található.

Anitestek a szervezetben

A belekben az immunsejtek közel 70-80 százaléka található

Fotó: Shutterstock

Ezen a területen ugyanis legalább 100 ezer milliárd (!) hasznos és káros baktérium egyaránt megtalálható és az immunrendszerünk addig képes a lehető leghatékonyabban ellátni a feladatát, amíg ezek a baktériumok megfelelő arányban vannak. A teljes egyensúly a tudósok szerint akkor áll fenn, ha a hasznos baktériumok aránya eléri a 85 százalékot.

​Képes a saját maga ellenségévé válni

Az autoimmun betegségek kialakulásakor egy egészen különös folyamat játszódik le az emberi szervezetben: egészen pontosan az történik, hogy az immunrendszer ellenségként érzékeli az egészséges sejteket és szöveteket, majd elkezdi elpusztítani azokat.

Ezt is olvasd el! Higany, emberi maradványok fogyasztása, kivéreztetés – 5 megdöbbentő középkori orvoslási módszer

Az immunrendszer kialakulása során ugyanis a csecsemőmirigyben és a csontvelőben az immunsejtek az önreaktív limfocitákat – vagyis azokat a sejteket, amelyek a test saját molekulái ellen lépnének fel – normál esetben eltávolítják: ezt a tudományban centrális toleranciának nevezik. Ez azonban nem mindenkinél történik meg, melynek következményei súlyos autoimmun betegségek lehetnek.

A szemünk tiltott terület az immunrendszer számára

Felfogni is nehéz, de tudományos tény, hogy a szervezetünk bizonyos részeinek egyszerűen muszáj „elrejtőznie” az immunrendszer elől. Erre a legjobb példa a szemünk, ami úgynevezett immunprivilégiumot élvez. Ez annyit jelent, hogy a szemünket alkotó szövetek nem juttatnak információt az immunrendszer felé, annak ugyanis beláthatatlan következményei lennének.

Ahogy már említettük: az immunrendszer alapvető feladata, hogy felismerje és elpusztítsa a kórokozókat és a károsodott szöveteket. Csakhogy a szem esetében ez végzetes is lehet.

Ha ugyanis a belső védelmi rendszer felismerné, hogy a szem bármilyen okból gyulladásban van, vagy valamilyen fertőzés támadta meg, azonnal munkához látna és elkezdené elpusztítani a szemlencsét és retinát, ami vakságot eredményezne.

Az immunsejtek a lépben cserélnek információkat

Immunrendszer

A védelem mellett támadni is képes a szervezetet az immunrendszer

Fotó: Shutterstock

Annak ellenére, hogy teljesértékű életet lehet élni lép nélkül is, az immunsejtek működésében és szabályozásában rendkívül fontos szerepet játszik ez a szerv. A Mentalfloss idézi Dr. Adriana Medina hematológust és onkológust, aki emlékeztet, hogy a lép a nyirokrendszer azon része, amely új fehérvérsejteket hoz létre, és eltávolítja a szervezetből az elöregedett vörösvérsejteket.

A szakértő szerint a szerv ráadásul arra is szolgál, hogy a különböző immunsejtek információt cseréljenek egymással.

Mivel az immunsejtek az egész testben szétszórtan helyezkednek el, szükségük van egy olyan helyre, ahol megoszthatják egymással az információkat. Ez pedig nem más, mint a lépünk, ahol összejönnek és gyakorlatilag átadják egymásnak a legfontosabb tudnivalókat a szervezetről

– idézi a portál a szakembert.

Ez is érdekelhet! Az öt legnagyobb tévhit az emberi testtel kapcsolatban

​Az immunrendszer halálos támadása: a citokinvihar

Ahogy azt már korábban is említettük, az immunrendszer képes gyorsan és hatékonyan reagálni a különböző gyulladásos, fertőzéses tünetekre, ám ezek a reakciók bizonyos esetben túlzóak lehetnek.

Ezt a jelenséget citokinviharnak nevezzük, ami sok esetben halállal végződik.

A citokinek olyan kémiai jelzőmolekulák, amelyek az immunrendszer sejtjei között kommunikálnak, és fontos szerepet játszanak a szervezet gyulladásos válaszában és védekezésében. Csakhogy az immunrendszer sokszor rosszul ítéli meg a kezelendő probléma súlyát és túlzásba viszi ezeknek a molekuláknak a termelését. Ez pedig annyira erős gyulladást okoz a szervezetben, hogy sok esetben még a legmodernebb kórházi kezelések sem képesek megmenteni a beteg életét. Egészen

elképesztő, hogy ugyanaz az immunrendszer, ami a szervezetünk védelmét hivatott szolgálni, egy félreértelmezett információ miatt elpusztítani is képes bennünket.

A figyelmetekbe ajánljuk