Felsorolni is nehéz a D-vitamin összes, egészségre gyakorolt pozitív hatását. Ez a vitamin felel többek közt a csontok és a fogak megfelelő fejlődéséért, gyulladáscsökkentő hatással bír és rendkívül fontos szerepet játszik az erős immunrendszer kialakulásában.
Ez is érdekelhet! 4 egészségügyi tipp, amit a szakértők szerint időskorban be kéne tartanunk
Olyannyira, hogy egy új kutatás szerint a D-vitamin hiánya a szervezetben könnyen autoimmun betegségekhez vezethet
– írja a Science Alert.
A portál egy kanadai kutatócsoport munkáját mutatja be, akik egereken vizsgálták a vitamin hiányának hatásait. A tudósok olyan állatokat vizsgáltak, amelyeknek a szervezete önmagától nem termelt D-vitamint és ennek súlyos következményei lettek.
Az egereknél ugyanis az úgynevezett timusz, más néven csecsemőmirigy az átlagosnál kisebb volt, ráadásul a megszokottnál gyorsabban is öregedett. A timusz egy olyan mirigy, amely elsősorban az úgynevezett T-limfociták termeléséért felel, amelyek központi szerepet játszanak a sejtes immunválasz működésében.
A vitaminhiány alulfejlett csecsemőmirigyet eredményez
Fotó: Shutterstock
Tehát, ha szervezetünk D-vitamin-hiányos, akkor immunrendszerünk rendkívül gyenge lesz, olyannyira, hogy autoimmun betegségek is kialakulhatnak.
Ezt is olvasd el! 5 egészséges mag, amit érdemes beiktatni az étrendedbe
A gyorsan öregedő timusz eredménye egy védtelen immunrendszer lesz
– idézi a portál az egyik kutatót, John White-ot.
Ennek következtében a T-limfociták nem ismerik fel a szervezet saját sejtjeit és azok ellen fordulnak, ami autoimmun megbetegedésekkel jár, mint például az 1-es típusú cukorbetegség.
A portál emlékeztet, hogy a kísérletet egyelőre csak állatokon végezték el és arról nincsenek adatok, hogy a D-vitamin és az emberi timusz között milyen összefüggések vannak. Tekintve azonban, hogy az állati csecsemőmirigy szinte ugyanúgy működik, mint az embereké, a tudósok szerint a D-vitamin hiánya a mi szervezetünkben is járhat ilyen következményekkel.