Nyilván senki számára sem kérdés, hogy D-vitaminra szükségünk van-e, azt viszont még a tudósok között is sokszor vita tárgyát képezi, hogy napi rendszeresságű fogyasztása jár-e akármilyen egészségügyi előnnyel. Egy nemrégen publikált tanulmány szerint igen, egészen pontosan csökkenti a szívroham kockázatát.
A tanulmány vezető szerzője, Rachel Neale epidemiológus szerint ez eddig a második legnagyobb tanulmány, amely a D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőket, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és ezek összefüggéseit vizsgálta meg.
Vizsgálatunk szerint a D-vitamin-pótlás csökkentheti a súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát, és a védőhatás még kifejezetten erősebb is lehet azoknál, akik sztatinokat és más szívbetegség elleni gyógyszereket szednek
– fejtette ki a kutatást vezető ausztrál orvos.
Ez is érdekelhet: Hatalmas különbség lehet a D-vitaminok között
A vizsgálatban résztvevők egy része D-vitamin-kiegészítőt, még egy másik csoport placebót kapott öt éven keresztül.
A D-vitamint fogyasztó résztvevők 6 százalékánál fordult elő súlyos kardiovaszkuláris, azaz szívet és érrendszert egyszerre érintő esemény, míg a placebót szedőknél ez az arány 6,6 százalék volt.
Ezt is olvasd el: 7 étel, ami ellát elegendő D-vitaminnal a szürkébb napokon is
Fotó: Stephen Dawson/Unsplash
Ami konkrétan a szívrohamot illeti, a D-vitamin-csoportban 19 százalékkal alacsonyabb volt az arány, míg a stroke arányában nem volt differencia.
A statisztikák azt mutatták, hogy a D-vitamin-kiegészítők nagyobb hasznot hoztak azok számára, akik a vizsgálat kezdetekor sztatinokat vagy más szívgyógyszereket is szedtek. Ez egy másik érdekes eredmény, amelyet érdemes jobban megvizsgálni.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy senkinek sem szabad elkezdenie D-vitamin-kiegészítőket szedni a szíve érdekében anélkül, hogy előbb ne konzultálna szakorvosával – különösen a már meglévő betegségekkel küzdő idősebb kororsztály esetében.
Bár korábbi vizsgálatok nem bizonyították, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása előnyös lenne, Neale szerint ennek a kutatásnak az eredményei azt sugallják, hogy a D-vitamin-pótlás változtathat a betegségek kialakulási kockázatán.
Forrás: Sciencealert, a kutatás a BMJ folyóiratban jelent meg.