D-vitamin

A D-vitamin kulcsfontosságú szervezetünk egészsége szempontjából, mivel segíti a táplálékkal bevitt kalcium felszívódását, csökkenti a gyulladást, szabályozza a sejtnövekedést és támogatja immunrendszerünk működését. Éppen ezért fontos, hogy elegendő mennyiséghez jussunk hozzá: bár télen nem marad más megoldás, mint étrendkiegészítőként fogyasztani, nyáron az UV-sugarak hatására magától is termelődik a szervezetünkben. Ha azonban nagyon magas dózisban szedünk D-vitamint, előfordulhat, hogy túladagoljuk – mutatjuk, ebben az esetben milyen tünetek fordulhatnak elő.


​1. Emelkedett kalciumszint

Ahogy említettük, a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását az elfogyasztott ételekből – valójában ez az egyik legfontosabb szerepe. Ha azonban túl sok D-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, a vér kalciumszintje veszélyes mértékben megemelkedhet.

A D-vitamin-toxicitás tünetei elsősorban a hiperkalcémiához, azaz a vér túlzottan magas kalciumszintjéhez kapcsolódnak: lényegében a listán szereplő összes további tünet ebből ered.

Fontos kiemelnünk, hogy ehhez rengeteg D-vitaminra van szükség: egy 2020-as tanulmány során egy nő azután került kórházba hiperkalcémia miatt, hogy 20 hónapon át átlagosan napi 130 ezer NE (nemzetközi egység) D-vitamint szedett. Összehasonlításképp: a felnőtteknek ajánlott beviteli érték jelenleg 600 NE.

2. ​Veseproblémák

A magas D-vitamin-szint elősegíti a vesekövek kialakulását, a hiperkalcémia pedig veseproblémákhoz vagy akár vesekárosodáshoz is vezethet. Súlyos esetben a vesében lerakódott magas mennyiségű kalcium akár a szerv leállását is okozhatja.

Egy tanulmány szerint azok az emberek szenvednek nagyobb valószínűséggel vesekárosodást, akik naponta átlagosan több mint 3 millió 600 ezer NE D-vitamint szednek, tehát egy kis napozás és multivitamin-fogyasztás után minden bizonnyal nem kell ilyen problémáktól tartanunk.

veseprobl\u00e9m\u00e1k

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​3. Emésztőrendszeri tünetek

A hiperkalcémia leggyakoribb tünetei közé tartozik:

  • hányinger
  • hányás
  • székrekedés
  • hasmenés
  • étvágytalanság.

Ezek a tünetek egyénenként eltérő valószínűséggel jelentkezhetnek – a Healthline szerint egy nő például hányingert és fogyást tapasztalt, miután olyan étrend-kiegészítőt szedett, amelyről később kiderült, hogy 78-szor több D-vitamint tartalmazott, mint amennyi a címkén szerepelt.

4. Csontproblémák

Bár a megfelelő D-vitamin-bevitel elengedhetetlen a csontok egészségéhez, a túladagolás komoly károkat okozhat a csontozatunkban. Egyes kutatások szerint a túl sok D-vitamin hatástalanítja a K2-vitamint, amely tápanyag segít a kalciumot a csontokban tartani.

Azok az emberek, akik az ajánlottnál sokkal magasabb dózisban szednek D-vitamint, hajlamosabbak a csonttörésekre.

csontprobl\u00e9m\u00e1k

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

5. ​Megváltozott mentális állapot

A D-vitamin-túladagolásban szenvedő embereknél a hiperkalcémia megváltozott mentális állapothoz vezethet. Jellemzően zavartság és depresszió jelentkezik, szélsőséges esetekben viszont már kómáról is beszámoltak.

Egy 2021-es esetben egy 64 éves férfi véletlenül napi 200 ezer NE D-vitamint vett be, mert félreértette orvosa utasításait. A túladagolás nyugtalanságot és zavarodottságot okozott nála, ami kórházi tartózkodásának első tíz napján keresztül is fennállt, de tünetei fokozatosan javultak, ahogy kalciumszintje csökkent. Tizennyolc napba telt, mire elmúlt nála a hiperkalcémia.


A figyelmetekbe ajánljuk