A kínai hadsereg genetikai kísérletei újabb aggodalmakat vetnek fel a biotechnológia katonai alkalmazásával kapcsolatban – írja az Interesting Engineering. A portál beszámolója szerint ugyanis a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) kutatói olyan génszerkesztési technológiákat vizsgálnak, amelyek célja a katonák fizikai és mentális képességeinek fokozása. A kutatások középpontjában olyan génszerkesztési módszerek állnak, amelyek lehetővé teszik a DNS célzott módosítását.
A nem mindennapi kísérletek aggasztó voltára az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Bizottsága hívja fel a figyelmet, ami szerint az ázsiai ország ezzel a lépésével rendkívül vékony jégen táncol.
Ezt is olvasd el! A tükörben nézi magát és javítja a mozdulatait ez a robot – videó!
A jelentés szerint például egy kísérlet során a kutatók mikroszkopikus medveállatkák (tardigrada) génjét ültették be emberi embrionális őssejtekbe. Ez a gén ismert arról, hogy ellenállóvá teszi a szervezetet extrém környezeti hatásokkal szemben, például sugárzással vagy szélsőséges hőmérséklettel szemben.
A cél az, hogy olyan katonákat hozzanak létre, akik képesek túlélni a nukleáris sugárzást vagy más extrém körülményeket.
Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.
Illusztráció: shutterstock
A PLA kutatói emellett más génszerkesztési projekteken is dolgoznak, amelyek célja a katonák stressztűrő képességének, fizikai erejének és állóképességének növelése. Ezek a kutatások azonban számos etikai és jogi kérdést vetnek fel, különösen a génszerkesztés emberi alkalmazásával kapcsolatban.
Az Egyesült Államok hírszerzése is figyelemmel kíséri ezeket a fejleményeket, de egyelőre tehetetlennek tűnnek a kínai fejlődéssel szemben. A portál szerint amerikai szakemberek kétféle módon próbálják meg felvenni a versenyt az ázsiai országgal:
egyrészt növelik a saját innovációkra fordított kiadásokat, másrészt igyekeznek csökkenteni a kínai technológiai fejlődésének sebességét.
Ez is érdekelhet! Kínában megnyílt az első robotképző központ, ahol egy „szuperagy" megalkotásán dolgoznak
A kínai katonai genetikai kutatások előrehaladása újabb fejezetet nyit a biotechnológia és a hadviselés kapcsolatában, és felveti a kérdést, hogy milyen hatással lehetnek ezek a fejlesztések a jövő háborúira és a nemzetközi biztonságra.