rémfarkaskölykök

A mintegy 12 500 évvel ezelőtt kipusztult farkasfaj a világ első sikeresen visszahozott állataként él újra, hála a dallasi székhelyű Colossal Biosciences biotechnológiai vállalatnak. A Colossal tudósai ősi DNS, valamint klónozási és génszerkesztési technológia segítségével három rémfarkaskölyköt hoztak a világra az őskori állat legközelebbi élő rokonának génjeinek megváltoztatásával. Az eredmény egy, a Trónok harcából is ismert félelmetes állathoz nagyon hasonló hibrid faj.


A rémfarkas (Aenocyon dirus), amely az HBO Trónok harca című sorozatában szereplő félelmetes állatot ihlette, egykor Észak-Amerikában élő csúcsragadozó volt; példányai a szürke farkasoknál nagyobb mérettel és kissé szélesebb fejjel, világos, vastag szőrzettel és erősebb állkapoccsal büszkélkedhettek.

A Colossal Biosciences 2021 óta dolgozik a mamut, a dodó és a tasmán tigris feltámasztásán, de korábban nem hozták nyilvánosságra a rémfarkasokkal kapcsolatos munkájukat. Ben Lamm, a Colossal társalapítója és vezérigazgatója szerint a mostani siker hatalmas mérföldkő, amely bizonyítja, hogy működik különleges technológiájuk.

A csapatuk ugyanis egy 13 000 éves fogból és egy 72 000 éves koponyából vett DNS-t, és egészséges farkaskölyköket hozott létre. 2024. október 1-én két hím, 2025. január 30-án pedig egy nőstény kölyök született.

A három rémfarkas egy 2000 hektáros területen él, amelyet 3 méter magas, állatkerti minőségű kerítés határol. Biztonsági személyzet, drónok és élő kamerák figyelik őket. Matt James, a Colossal vezető állatgondozója szerint a kölykök hozzászoktak az emberekhez, de nem szelídültek meg.

az egyik r\u00e9mfarkask\u00f6ly\u00f6k

Az egyik rémfarkaskölyök

Fotó: Colossal Biosciences/Profimedia

A csapat szerint csodálatos lehetőséget jelentenek a farkasok, hiszen általuk rengeteget tanulhatunk a kihalásmentesítésről, a klónozásról, a genetikai szerkesztésről és mindezek következményeiről.

Ezt is olvasd el! Egy kutatás szerint az őskori farkasok maguktól csatlakozhattak az emberekhez

Habár a tudományos közösség szerint a klónozott állat genetikailag nem áll elég közel a rémfarkashoz, azt még a CNN Science írása is kiemeli, hogy az eredmény hatalmas előrelépés mindenhez képest, amit korábban ezen a területen végeztek.

A vállalat reméli, hogy a rémfarkast létrehozó technológiák közvetlenül segíthetnek a veszélyeztetett állatokon is.

A figyelmetekbe ajánljuk