2022-ben sem unatkoztak a tudosók – hiszen ebben az évben is megannyi érdekes felfedezéssel találkoztak, talán még olyanokkal is, amire soha nem gondoltak volna. Íme!
A méhek halak?
A kaliforniai törvények szerint a méhek halak. Biológiai értelemben természetesen a méhek nem számítanak halnak, amint azt a kaliforniai harmadik kerületi fellebbviteli bíróság bírái ítéletükben megjegyezték. Azonban mégis úgy döntöttek, hogy a poszméhek gerinctelenek közé sorolhatók, így ők is védelmet élveznek a kaliforniai veszélyeztetett fajokra vonatkozó törvény értelmében, amely korábban nem védte őket.
Ez is érdekelhet: Hogy is van ez? 5 tudományos rejtély, ami zavarba hozza a kutatókat
Pókok álma
Az ugrópókok szem- és lábmozgását figyelő kutatók észrevették, hogy az aprócska ízeltlábúak retinájának csövei alvás közben rendszeresen mozognak, ami egybeesik azzal az időszakkal, amikor a lábaikat rángatják. Ez pedig az első bizonyíték lehet a REM-alvásra szárazföldi gerincteleneknél.
A pingvintojások főzéskor átlátszóak
Ever seen a hard boiled penguin egg? No? Well, today is your day. pic.twitter.com/6j7ZcrG0o6
— Jake 💜 (@LevelUpJakeGG) December 23, 2016
Nem túlzottan étvágygerjesztő dolog a pingvintojás fogyasztásának gondolata, azonban érdekes, hogy főzés közben szinte teljesen átlátszó.
Mi volt a vécépapír előtt?
Egy furcsa tény: az első WC-papírt csak 1857-ben gyártották. Előtte az embereknek más módszerekre kellett hagyatkozniuk, hogy tisztálkodjanak. Míg Kínában a pamutszövetbe tekert bambuszpálcikát részesítették előnyben, addig az európaiak egy kissé eltérő, szivacsos technikát alkalmaztak.
Ez is érdekelhet: Elkészítették a leglátványosabb térképet a teljes, ismert univerzumról
Pókokból készült robotok
Robots made from the dead bodies of spiders? Frankenstein himself would be proud.
— IFLScience (@IFLScience) July 26, 2022
Engineers from Rice University have recently been toying around with the idea of “necrobots,” a novel area of research that’s turning spider corpses into grabby machine claws🧵 pic.twitter.com/PrQFKUYh45
A Rice Egyetem munkatársai elhullott pókok felhasználásával hoztak létre markolószerű eszközöket. A pókok lábaiban egyetlen hajlító izom található, ez húzza befelé a végtagot. A mozgást pedig egy hidraulikus rendszer irányítja. Az állat testének közepén található kamra, a proszóma folyadékot bocsát ki, hogy kinyíljon a láb. Az egyes végtagokhoz külön szelepek tartoznak, ezért is van az, hogy a pókok összegömbölyödnek, amikor elpusztulnak.