tűz a földön

A Föld története: évmilliókig nem volt tűz a bolygónkon

A Föld az egyetlen általunk ismert bolygó, ahol valaha is tűz volt. Bár a Naprendszer legforróbb bolygójának, a Vénusznak a felszínén is vannak vulkánok, amelyek forró magmát lövellnek ki, tűz még soha nem volt ott. Sem a Merkúron, sem a Jupiteren, sem a mi vagy bármely más csillagot körülvevő bolygónkon.


De a bolygónkon sem volt ez mindig így. Több millió évbe telt, mire a tűz feltételei adottak lettek, és a Föld első lakói hosszabb ideig éltek egy tűz nélküli világban, mint azt el tudnánk képzelni. Bár előfordulhattak egy-egy gázos vulkánkitörésből lángszerű jelenségek, ez inkább a magma felfelé nyomulása és kifröccsenése lehetett, mintsem tényleges tűz – kezdi az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Félpercenként megdobban a Föld szíve, de nem tudni, miért

Körülbelül 2,4 milliárd évvel ezelőtt a Föld légköre valószínűleg metánból álló sűrű köd volt, amely a bolygón kialakuló bakteriális élet eredménye. Ekkor következett be a nagy oxigenizációs esemény, amikor az ősi cianobaktériumok elkezdtek energiát termelni a napfényből, és oxigént bocsátottak a légkörbe.

Ekkor kezdett először molekuláris oxigén felhalmozódni a légkörben, bár még mindig nem olyan koncentrációban, hogy az égés létrejöhessen. A nagy oxigenizációs esemény, amelyet néha oxigénkatasztrófának is neveznek, valószínűleg világszerte mélyfagyba taszította a Földet, mivel ez az oxigén destabilizálta a metánt, megtisztította azt, és összeomlott az üvegházhatás. A bolygónk így hideggé, valamint tűzmentessé vált.

A tűzről szóló első fosszilis feljegyzések a középső ordovíciumból származnak, évmilliárdokkal későbbről. A tűz szempontjából pedig létezik egy tökéletes pont. Ha 13 százaléknál kevesebb az oxigén, a növényi anyag nem ég el. Ha 35 százaléknál magasabb, akkor olyan jól ég, hogy az erdők nem lennének képesek növekedni és fenntartani magukat.

A 470 millió évvel ezelőtti ordovíciumban az első szárazföldi növények – a mohák és a májvirágok – több oxigént termeltek, és végül elegendő koncentrációt hoztak létre ahhoz, hogy tüzet okozzanak.

Körülbelül 420 millió évvel ezelőttről származik az első földi tűz fosszilis bizonyítéka: a kőzetekben talált faszén. Mivel azonban az oxigénszint ekkor még mindig vadul ingadozott, az első kiterjedt erdőtüzek csak körülbelül 383 millió évvel ezelőtt keletkeztek.

A figyelmetekbe ajánljuk