Annak ellenére, hogy természetesnek vesszük, hogy a Földön 24 órából áll egy nap, volt idő, amikor valamivel több mint két órával rövidebb volt. A változás a tudósok szerint a Hold miatt következett be, az égitest ugyanis több ezer kilométerrel eltávolodott bolygónktól.
Földünkön a napok évmilliókkal ezelőtt rövidebbek voltak, főleg azért, mert a Hold közelebb volt bolygónkhoz, ami emiatt az gyorsabban forgott, mint napjainkban.
Ma a Hold körülbelül 384,4 ezer kilométerre kering a Földtől, ám az égitest nem mindig volt ilyen távol.
Amikor a Hold eltávolodott bolygónktól, megváltoztatta annak kinetikus, azaz mozgási energiáját, ennek eredményeképp a Föld saját tengely körüli forgása lelassult, így meghosszabbodtak a nappalok.
A napi plusz 2,2 órányi napfény olyan oxigenizációs eseményekhez vezetett, amelyeknek köszönhetően kialakulhatott a Földre ma is jellemző bonyolult ökoszisztéma. A Space által szemlézett kutatás szerint a napok elnyúlása nagyban befolyásolta a légköri dinamikát, ezáltal pedig az időjárást is.
Ez is érdekelhet! Ez történne velünk, ha a Föld forgása hirtelen megszűnne
A kutatást vezető geológus, He Huang a Föld keringésének történetét próbálta megfejteni tengeri környezetből származó, 200-700 millió éves kőzetrétegek adatai segítségével. A kutatók ezeket az adatokat vetették össze a Hold és a Föld között ható árapály-erők modelljeivel, hogy rájöjjenek, milyen gyorsan forgott a Föld az elmúlt félmilliárd évben.
Ajánljuk figyelmedbe! Így figyelhető meg legegyszerűbben a Föld forgása
Fotó: Unsplash
Felfedezték, hogy a Föld forgásának konkrét mintázata van, ugyanis két periódus alatt gyorsan és hirtelen változik a sebessége, amit aztán több periódusnyi változatlanság követ.
Azt is megállapították, hogy a tanulmányban vizsgált időszak során a nappalok 2,2 órával hosszabbodtak. Ezalatt a Hold körülbelül 20 ezer kilométerre távolodott el bolygónktól.
A tanulmány szerint az a földtörténeti időszak, amely során a gleccserek aránylag gyorsan ellepték a Földet, és ami tömeges kipusztuláshoz vezetett, szintén nagy hatással volt a Föld forgására, ám a lassulást elsősorban az árapály okozhatta.