Föld.
Photo by ActionVance on Unsplash

Évtizedekig vakarták a fejüket a tudósok, végül csak sikerült megmérni a Föld tömegét

Akármennyire is abszurdnak tűnik, igenis meg lehet mérni a Föld tömegét, sőt: az ehhez szükséges módszert több száz évvel ezelőtt fejlesztették ki.


Az 1600-as évek végén Isaac Newton megalkotta a gravitáció egyetemes törvényét: a világegyetemben bármely két test kölcsönösen vonzza egymást, olyan erővel (F), amely a tömegükkel (m) egyenesen arányos és a köztük lévő távolság négyzetével (r) pedig fordítottan arányos.

Ebből az következik, hogy az egyik tárgy tömegéből ki lehet számolni a másikét, így tehát a Föld tömegét is meg lehet állapítani, mivel tisztában vagyunk azzal, hogy milyen messze vagyunk a bolygó középpontjától.

Ez is érdekelhet: Rejtélyes dolgok az űrben, amire a tudósok sem tudják a magyarázatot

Newton akkoriban azonban úgy hitte, hogy a különböző égitestek esetében nem működik az általa prezentált metódus. A tudós azonban tévedett. A Föld tömegének és sűrűségének ismerete nagyon fontos volt a csillagászok számára, mivel segíthette volna őket a Naprendszer további objektumainak sűrűségének és a tömegének kiszámításában. Ennek okán 1772-ben létrehozták a „Vonzás Bizottságot”.

Számos kísérlet után pedig sikerült komoly eredményeket felmutatniuk, hiszen egy skóciai hegy tanulmányozása után ki tudták számítani a Föld sűrűségét.

1797-ben pedig sikerült a nagy terv, ami lehetővé tette a Föld tömegének kiszámítását. Először John Michell geológus próbálta megfejteni a „feladványt”, de ő időközben elhunyt. A projektet végül Henry Cavendish fejezte be, aki Michell felszerelését használva végezte el a különböző kísérleteket.

A tudós egy torziós mérleg segítségével meg tudta mérni a két, egymástól ismert távolságra lévő fémgömb közötti erőt. A kisebbik gömbre gyakorolt földi gravitációs erőt ki lehetett számolni, emellett a gömbök sűrűsége is ismert volt.

Cavendish ezután hosszas számolások és vizsgálatok után megállapította, hogy a Föld tömege, körülbelül 5.974.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kilogramm, valamennyivel egyszerűbben: majdnem 6 kvadrillió kilogramm.

Forrás: IFL Science

A figyelmetekbe ajánljuk