Az univerzumban valósággal hemzsegnek az átmeneti, látszólag nehezen megmagyarázható események, amelyek jellemzően a fekete lyukak kitörései által okozott energiavillanásoknak, vagy épp a szupernóvák formájában felrobbanó csillagoknak köszönhetőek. Bár ezeket a csillagászok viszonylag könnyen be tudják azonosítani, egy hasonló kozmikus robbanás nemrégiben némi fejtörést okozott.
Az EP240408a jelű eseményt az Einstein Probe nevű röntgentávcső észlelte először, még 2024. április 8-án. Első ránézésre egy átlagos gammakitörésről volt szó – amikor azonban a csillagászok alaposan, több hullámhosszon is megvizsgálták a történteket, azt találták, hogy a jelenség egyetlen ismert eseménytípussal sem egyezik pontosan.
Ez is érdekelhet! Egy kvantumeszköz sikeresen szimulálta a világegyetem vérfagyasztó végét
Egy új tanulmány szerint – amely a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg – mindez egy fehér törpe haláltusájának tudható be, amelyet egy közepes méretű fekete lyuk tépett szét.
Miután több lehetséges magyarázatot is kizártak – mint például a kvazárokat –, a csillagászok a legvalószínűbb oknak egy úgynevezett árapály-bomlásos eseményt (TDE) jelöltek meg. Ritka esetekben a TDE-k hatalmas anyagsugarakat hoznak létre, amelyek a fekete lyuk pólusaiból robbanásszerűen távoznak.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ha tovább olvasnál: 2031-ben landolhat a Holdon az Európai Űrügynökség vadonatúj leszállóegysége
Ezek tavaly áprilisban véletlenül egyenesen a Föld felé irányultak, így az esemény jele láthatóvá vált a tudósok számára. A friss tanulmány szerint a jelek egyértelműen arra utalnak, hogy egy közepes tömegű fekete lyuk és egy fehér törpe találkozásáról van szó.
Forrás: ScienceAlert