tintahal
Fotó: Shutterstock

A fejlábúak sikeresen teljesítették az emberi gyermekek számára tervezett kognitív tesztet

Amikor kiemelkedően intelligens állatokra gondolunk, legelőször valószínűleg az emberszabású majmok, a malacok vagy a delfinek jutnak eszünkbe, pedig a fejlábúak – vagyis a polipok vagy épp a tintahalak – is kiemelkedően okosak.


Kutatók a mályvacukor-teszt egy módosított változatával vizsgálták a fejlábúak kognitív képességeit, az eredmények pedig azt bizonyítják, hogy az állatok agyában sokkal komplexebb folyamatok zajlanak, mint azt eddig hittük.

Az eredeti mályvacukor-teszt lényege, hogy egy gyermeket egy szobába helyeznek egy mályvacukorral. Azt mondják neki, hogy ha 15 percig kibírja anélkül, hogy megenné az édességet, akkor kap majd egy másikat is, és mindkettőt megeheti. A jutalom késleltetésének képessége olyan folyamatokkal áll összefüggésben, mint például a jövőbeli tervezés.

A tintahalak számára készült, módosított teszt során az állatokat egy speciális tartályba helyezték, amelyben két kamra is volt. Ezekbe rágcsálnivalókat raktak: az egyikbe nyers garnélarákot, a másikba pedig a tintahalak számára sokkal csábítóbb, élő fűgarnélát.

egy tintahal

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Az ajtókon olyan szimbólumok is voltak, amelyek felismerésére betanították a tintahalakat. A kör azt jelentette, hogy az ajtó azonnal kinyílik. A háromszög azt jelentette, hogy az ajtó csak egy 10 és 130 másodperc közötti időintervallum után nyílik ki. A négyzet pedig, amelyet csak a kontrollcsoportban használtak, azt jelentette, hogy az ajtó korlátlan ideig zárva marad.

A teszt során a kevésbé kívánatos ételt a nyitott ajtó mögött helyezték el, míg az élő fűgarnélarák csak késleltetve volt elérhető. Ha a tintahal bement a nyitott ajtón, a fűgarnélát azonnal eltávolították.

Eközben a kontrollcsoportban a fűgarnéla végig elérhetetlen maradt a négyzet alakú szimbólummal ellátott ajtó mögött, amely soha nem nyílt ki.

A kutatók azt tapasztalták, hogy minden tintahal úgy döntött: inkább megvárja az általa preferált táplálékot (vagyis az élő fűgarnélarákot), de a kontrollcsoportban, ahol erre nem volt esélyük, nem is törődtek a zárt ajtóval.

Forrás: Science Alert

A figyelmetekbe ajánljuk