exobolygó
Fotó: Shutterstock

Különös változtatást javasol a bolygókkal kapcsolatban pár csillagász

Egy új tanulmány megkérdőjelezi a bolygókkal kapcsolatos, ma is használt definíciót, amelyet a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) dolgozott ki, írja a Science Alert. Szerzői szerint módosításra van szükség a miénktől eltérő felépítésű naprendszerek miatt.


Az IAU legfrissebb bolygódefiníciója a 2006-os, B5-ös jelzésű határozatban szerepel – emlékezetes, hogy ennek értelmében vált a Plútó bolygóból törpebolygóvá. Ezen változtatna most egy csoportnyi csillagász, köztük Dr. Jean-Luc Margot, a Kaliforniai Egyetem professzora, aki egy, a témával kapcsolatos friss tanulmány vezető szerzője.

Az IAU B5-ös határozata problémás – homályos és kizárja az exobolygókat –, és a problémák nem fognak maguktól megoldódni

– mondta Dr. Margot.

A közösségünk és a nyilvánosság jobb definíciókat érdemel az olyan fontos asztrofizikai fogalmakra, mint a bolygó és a műhold. 18 évünk volt arra, hogy azonosítsuk a problémákat és mérlegeljük a lehetséges megoldásokat.
A Pl\u00fat\u00f3

A Plútó

Fotó: Shutterstock

Az IAU B5-ös határozata szerint a bolygó jelenlegi definíciója a következő:

  1. a Nap körül kering,
  2. elegendő tömeggel rendelkezik ahhoz, hogy öngravitációja legyőzze a merev testre ható külső erőket, így hidrosztatikai egyensúlyba kerül, és (majdnem) gömbalakot vesz fel,
  3. megtisztította a pályája környezetét.

Ennek értelmében a Plútót bolygóról törpebolygóvá minősítették vissza, mivel nem teljesítette a harmadik kritériumot. Dr. Margot szerint azonban ennél sokkal nagyobb probléma, hogy a határozat csak a Naprendszeren belüli bolygókra vonatkozik. Ezzel szemben már körülbelül 50 olyan exobolygót azonosítottak a csillagászok, amely valamilyen két csillagból álló rendszer tagja.

Éppen ezért egy új IAU-definíció segíthetne egy átláthatóbb, valóban minden bolygóra kiterjedő szabályozás megteremtésében.

A figyelmetekbe ajánljuk