Exobolygó.
Fotó: Shutterstock

Különös dolgot fedeztek fel a rekordméretű szuperfölddel kapcsolatban

A csillagászok felfedeztek egy hatalmas új szuperföldet, amely olyan sűrű, mint az ólom. Ez a sziklás világ talán egy olyan gázóriás megmaradt magja, amely egykoron túl közel repült a csillagához, írja a Science Alert.


A K2-360 b nevű exobolygó különlegessége, hogy 7,7 Földnyi tömeget foglal magában egy akkora gömbben, amely mindössze 1,6-szor akkora, mint a mi bolygónk. Ez körülbelül 11 gramm/köbcentiméteres sűrűséget jelent, ami az ólom sűrűségének felel meg.

Ezzel ez a legsűrűbb bolygó az ultra-rövid periódusú szuperföldek kategóriájában, de a K2-360 b az összes ismert exobolygó közül is a legnagyobb sűrűségűek közé tartozik.

egy exobolyg\u00f3

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Egy bolygó periódusa az, amit általában évnek nevezünk, vagyis az az időszak, ami alatt megkerüli a csillagát. A K2-360 b az „ultrarövid” jelzőt a földi napnál rövidebb, mindössze 21 órás évével érdemelte ki. Az, hogy a bolygó ennyire közel van a csillagához, segíthet megérteni a nem mindennapi sűrűségét.

Összehasonlításképp: a Föld sűrűsége mindössze 5,5 gramm/köbcentiméter.

A K2-360 b-t a csillagászok 2016-ban fedezték fel, amikor a bolygó árnyékát a NASA K2 missziója észlelte a csillaga előtt elhaladva. Az ezt követő megfigyelések lehetővé tették a tudósok számára, hogy megmérjék a tömegét és a sugarát, amiből aztán ki tudták számítani a sűrűségét.

A skála másik végén a Kepler 51 rendszerben található exobolygók helyezkednek el, amelyek sűrűsége mindössze 0,03 gramm/köbcentiméter – ez nagyjából a vattacukorénak felel meg.

A figyelmetekbe ajánljuk