egy exobolygó

Albert Einstein 1936-os publikációja mutatott rá először, hogy a Napot egyszer majd gigantikus távcsőként használhatnánk távoli világok megfigyeléséhez. Bármilyen hihetetlenül is hangzik mindez, a megvalósítás már nem áll olyan távol tőlünk, írja az IFLScience.


Ahogy azt Einstein általános relativitáselmélete is sugallja, a világegyetemben lévő óriási objektumok meggörbítik a téridőt, ezzel pedig megváltoztatják a fény útját. Ez a jelenség a James Webb űrteleszkóp használata közben is kapóra jön: a kutatók lényegében kiterjesztik a hatótávolságát azáltal, hogy olyan fényre irányítják, amit az óriási égitestek a Föld felé vezető útja során elhajlítottak.

Einstein 1936-ban rájött, hogy mindez azt jelenti, hogy a Naprendszerünknek van egy olyan régiója, ahol a Nap mögül érkező fény fókuszálódik, miután a csillagunk gravitációja meghajlította. A kérdéses terület körülbelül 550 csillagászati egységre (AU) – vagyis a Föld és a Nap közötti távolság 550-szeresére, körülbelül 82 milliárd kilométerre – van a csillagunktól.

Ha ebbe a régióba helyeznénk egy teleszkópot, akkor exobolygók felszínét is könnyedén megvizsgálhatnánk vele anélkül, hogy új, hatalmas távcsöveket kéne kifejlesztenünk.

A Hubble \u0171rteleszk\u00f3p

A Hubble űrteleszkóp (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A Nap gravitációs mezeje gömblencseként működik, ami egy vonal mentén felnagyítja a távoli forrásból érkező sugárzás intenzitását

– írta Von Russel Eshleman amerikai kutató, aki először tett javaslatot egy ilyen küldetésre.

Egy űrhajó elméletileg ennek a vonalnak bármelyik részén bármit megfigyelhetne csillagközi távolságon keresztül is olyan berendezésekkel, amelyeket jelenleg bolygóközi távolságú kutatásokra használunk.

Jelenleg a gravitációs lencsézés segítségével hihetetlenül távoli objektumokat is láthatunk, de a Naphoz viszonyított pozíciójuk miatt korlátok közé szorulunk. Ha viszont űrhajók segítségével a távcsövünket a Napnak a vizsgálni kívánt távoli bolygóval ellentétes oldalára helyeznénk, elképesztő mértékben megnőne a látótávolságunk.

A NASA Institute for Advanced Concepts nevű programjának egyik projektje pontosan ezzel a módszerrel szeretné feltérképezni a csillagunk szomszédságában lévő exobolygók felszínét.

A tervek szerint napvitorlák használatával kevesebb mint 25 év alatt eljuttathatnánk néhány műholdat a kívánt pozícióba.

Bár az 550 csillagászati egységnyi távolság még mindig hatalmas – a Voyager I 1977-es indítása óta alig több mint 160 AU-ra távolodott el a Földtől –, már sokkal elérhetőbbnek tűnik, mint Einstein idejében. Könnyen előfordulhat, hogy a NASA még a mi életünkben jó minőségű képeket készít majd távoli exobolygók felszínéről.


A figyelmetekbe ajánljuk