űrhajós a marson

A kép csak illusztráció

Az emberi vér segítségével oldhatjuk meg az otthonteremtés problémáját a Marson

Tudósok úgy vélik, hogy az emberek a jövőbeni marsi telepesek számára egy ősi római technikával hozhatnának létre lakóhelyeket.


Ha az emberiség valaha szeretne más helyet találni otthonnak a Naprendszerben, a Mars tűnik a legélhetőbb választásnak, mivel nem egy pokoli világ, van olyan felszíne, amin meg tudnánk állni, és a lakható zóna szélén helyezkedik el, ahol folyékony víz létezhet.

De nem éppen tökéletes. Sok alapvető anyag hiányzik a túléléshez, például amik a házak építéséhez, és a belélegezhető levegőhöz szükségesek. Míg az utóbbihoz valószínűleg terraformálásra lesz szükség, egy új tanulmány szerint előbbihez már részben megvan a megoldás: a vér.

Ez is érdekelhet: A NASA csodaszép fotót készített a Mars horizontjáról

Az ókori rómaiak organikus adalékanyagokat használtak, beleértve az állati vért, elsősorban a habarcs tartósságának és dolgozhatóságának javítására. Azonban lehetséges magas teljesítményű betont készíteni, amelynek alapvető összetevője a vér. Bár ez kissé furcsának tűnik, a vér felhasználható erős beton vagy téglák készítésére a Marson végzett építkezésekhez

– magyarázza a csapat a tanulmányukban.

A kutatócsoport több lehetőséget is felvázolt a beton készítésére a Marson. Az emberek, akik megérkeznek a vörös bolygóra, találhatnak kalcium-karbonátot, amelyet a csapat a Phoenix űrszonda leszállóhelyén már észlelt. A kalcium-karbonátból hőkezeléssel kell eltávolítaniuk a szén-dioxidot, hogy égetett mész keletkezzen. Azonban ehhez – és a csapat által szintén javasolt kén alapú betonokhoz – vízre is szükség lenne.

A csapat megvizsgálta az „AstroCrete” nevű anyagot is, amely az emberből és a marsi regolitból származó folyadékokat használja fel egy lenyűgöző nyomószilárdságú, erős beton előállításához. Az elképzelés olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik, és az előnye, hogy a szükséges összetevők nagy része vagy a Marson található, vagy az űrhajósok testében.

A kép csak illusztráció

Unsplash

Miután megérkeztek az első marsi lakók és elhelyezték őket az alapvető struktúrákban, amelyek akár felfújható építmények is lehetnek, a lakók könnyei, vére és verejtéke, a marsi regolit mellett felhasználható egy olyan beton előállítására, amelyet AstroCrete-nek neveznek. A gyártási folyamat egyszerű. Az aggregátumok (marsi regolit) a vérplazmában található fehérjével, az emberi szérumalbuminnal (HAS) való érintkezés révén kötődnek össze

– mondták a kutatók.

Olvasd el ezt is! Kiderült, mekkora valójában a Marson talált „ajtó"

A csapat megjegyzi, hogy mindössze 72 hét alatt egy űrhajós elegendő emberi szérumalbumint termelhet ahhoz, hogy egy újabb legénységi tagnak lakóhelyet építsen. Ezen kívül lehetséges, hogy a felhasznált anyagot kevésbé törékennyé tegyük, és növeljük a húzóerőt egy, a karbamidban található vegyület hozzáadásával, amely kivonható az űrhajósok könnyeiből, verejtékéből, vagy vizeletéből. Ennek a módszernek az előnye, hogy nem igényel vízet, csak azt, amely már átjutott az emberi testen, bár a csapat azt is megállapította, hogy a kén alapú beton is egy életképes lehetőség lehet.

A figyelmetekbe ajánljuk