Sokan úgy gondolják, hogy űr az utolsó lehetőségünk, ha a Földön már minden veszve van. Bár ez egy több szempontból is téves állítás, ha az élelemről van szó, a mikrogravitációban való táplálkozás mind a mai napig egy összetett dolog. Az első űrben elfogyasztott étel pedig Jurij Gagarin nevéhez fűződik.
1961-ben Jurij Gagarin volt az első ember az űrben. Gagarin Vosztok 1 űrkapszulájába 13 napra elegendő élelmiszert pakoltak arra az esetre, ha a rakéta meghibásodna, és meg kellene várnia a természetes keringési pálya bomlását, hogy visszatérjen a Földre. Így ez remek lehetőséget adott arra, hogy kipróbálják az űrben való étkezést.
Ez is érdekelhet: Az űrben ragadt asztronauta, akit elfelejtett az országa
A Földön végzett tesztek ellenére a tudósok nem tudták biztosan, hogy az olyan alapvető funkciók, mint a rágás és a nyelés, elvégezhetők-e a mikrogravitációban. Az egyik alapvető szempont az volt, hogy az ételek ne legyenek darabosak, ezért a megoldást olyan élelmiszerek jelentették, amelyeket péppé lehetett formálni, amit aztán egy fogkrémszerű fémtubusba passzíroztak – írja az IFLScience.
Annak ellenére, hogy Gagarin kevesebb mint két órát tartózkodott a Föld körüli pályán, mégis megkóstolta az űrkajákat. A főétel marhahús és májpüré volt, majd desszertnek egy tubus csokoládészószt evett.
Olvasd el ezt is! Vlagyimir Komarov, avagy az ember, aki lezuhant az űrből
Mivel a tudósok akkoriban még nem tudták, milyen hatással van a mikrogravitáció az emberre, nem akartak kockáztatni. Így attól tartva, hogy Gagarin elveszíti az eszméletét, a kapszulát a földről irányították egy olyan kóddal, amely vészhelyzet esetén kézi vezérlésre vált.
De féltek attól is, hogy az emésztésünk is megváltozik, ám az első étkezéssel a Föld körüli pályán Gagarin bebizonyította, hogy képesek vagyunk az űrben enni.