ősember
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

Kiderült, hány millió évvel ezelőtt érkeztek meg az első emberek Európába

A Cseh Tudományos Akadémia (CAS) Nukleáris Fizikai Intézete és a CAS Régészeti Intézete által vezetett új tanulmány szerint az első emberek 1,4 millió évvel ezelőtt érkeztek meg Európába.


Ez a megállapítás a mai Zakarpatszkaja területen (Kárpátalja), Ukrajna romániai és magyarországi határai közelében fekvő Korolevo (Királyháza) városnál feltárt kezdetleges kőszerszámok elemzésén alapul.

Bár a lelőhelyről nem kerültek elő emberi maradványok, a kőszerszámok arra utalnak, hogy azokat a Homo erectus készítette, amelyet az acheuli kőszerszámgyártással hoznak összefüggésbe.

A tanulmány a matematikai modellezés legújabb változatát használta, alkalmazott temetkezési kormeghatározási módszerekkel kombinálva, ami alapján a szerszámok 1,4 millió évvel ezelőttről származnak. Ez 200 ezer-300 ezer évvel megelőzi a spanyolországi Atapuerca lelőhelyét.

Roman Garba, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a legkorábbi ősünk, vagyis a Homo erectus volt az első emberféle, aki körülbelül kétmillió évvel ezelőtt elhagyta Afrikát, és a Közel-Kelet, Kelet-Ázsia és Európa felé vette az irányt. Az első emberi jelenlét radiometrikus datálása a korolevoi lelőhelyen egyrészt kitölti a grúziai Dmanisi lelőhely és a spanyolországi Atapuerca közötti nagy térbeli űrt, másrészt megerősíti azt a feltevést is, miszerint az emberfélék Európába való első elterjedési hulláma kelet vagy délkelet felől érkezett.

Az éghajlati modellek alapján a Homo erectus Európába való vándorlása valószínűleg három lehetséges interglaciális meleg időszak alatt történt a Duna folyami útját követve, írja a Heritage Daily.

Az egyik kutató, aki a kormeghatározásban dolgozott, így fogalmazott:

Ez a tanulmány az első alkalom, hogy új kormeghatározási módszerünket a régészetben alkalmazták. Arra számítok, hogy az új megközelítésünknek nagy hatása lesz a régészetre.

A figyelmetekbe ajánljuk