A mindössze 20 fényévnyire található HD 20794 d jelű exobolygó tömege alig hatszorosa a Földének, továbbá egy Naphoz hasonló csillag körül kering – éppen megfelelő távolságban ahhoz, hogy felszínén folyékony víz legyen.
Számomra természetesen óriási öröm volt, amikor megerősíthettük a bolygó létezését. Izgalmas, hogy a hozzánk való közelsége azt jelenti, hogy joggal reménykedhetünk abban, hogy a közeljövőben egy űrmisszió során felvételt is kapjunk róla
– nyilatkozta Michael Cretignier asztrofizikus, a brit Oxfordi Egyetem munkatársa.
A kutatók tanulmányukban kifejtik, hogy egyelőre kevés részletet tudnak az objektumról, a csillagától való távolsága azonban biztató jel.
A HD 20794 d ugyanis a lakhatósági zónán belül kering, így elképzelhető, hogy találunk rajta vizet, amely a ma ismert életformák egyik alapfeltétele.
Ezt is olvasd el! Egy fizikus elmagyarázza, hogyan képzeljük el az univerzumot
Ha túl közel keringene csillagához, a felszínén lévő folyékony víz elpárologna annak magas hője miatt. Ha viszont túl messze tenné ezt a csillag melegétől, a vízből csak jég maradna.
A HD 20794 körül mozgó exobolygóra már 2011-ben rábukkantak, de 2022-ig nem sokat tudtak róla a tudósok. Végül a csillag spektrumában észleltek periodikus ingadozást, így pedig már megismerhették számos paraméterét.
Ez is érdekelhet! A számítások szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy 2032-ben a Földbe csapódik egy kisbolygó
A HD 20794 d tömege legalább bolygónk 5,82-szerese, sugara pedig a Föld tömegének 1,7 és 2,1-szerese között lehet. Továbbá keringési idejét is kiszámolták: 648 napig tart, míg megkerüli csillagját.
A tudósok azonban pár nem túl kedvező adatra is figyelmesek lettek.
A pályája ugyanis elliptikus, azaz ovális alakú. Ez azt jelenti, hogy csak egy szakasza tartozik a lakhatósági zónába, a csillagtól legtávolabbi pontja pedig olyan távolságokba viszi őt, ahol a víz megfagyhat. Ezért további kutatásokra lesz szükség. A tudósok következő célja, hogy megtudják a bolygó sugarát, amelyből a sűrűségére és összetételére is következtetni lehet majd.
Forrás: ScienceAlert