A boksz nem csupán egy látványos és dinamikus küzdősport, hanem egy rendkívül hatékony edzésforma is, amely az egész testet megmozgatja. Épp ezért, ezt a a mozgásformát ma már nemcsak önvédelem vagy versenyzés céljából, de az általános fizikai jóllét és testi egészségünk megőrzése érdekében is érdemes kipróbálni!
A szív- és érrendszer védelmében
A boksz olyan magas intenzitású edzés, amely komoly hatással van a szív- és érrendszerre is. Az ütések kombinációja, a folyamatos mozgás és a gyors lábmunka mind hozzájárulnak a szív teljesítményének növeléséhez. A rendszeres bokszolás segíthet csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, mivel javítja a vérkeringést és csökkenti a vérnyomást.
Ezt is olvasd el! 3 budapesti falmászó terem, ha új hobbival kezdenéd az évet
A testsúlycsökkenés érdekében
Bokszolás során a szervezet – az intenzív mozgásnak köszönhetően – nagy mennyiségű kalóriát éget el rövid idő alatt. Mindössze egyetlen órányi edzés során akár 500-800 kalóriát is elégethetünk, ami természetesen hozzájárulhat a fogyáshoz és a testzsír csökkentéséhez.
A boksz egyszerre dolgoztatja meg a test szinte összes izmát
Photo by Lorenzo Fattò Offidani on UnsplashRáadásul a boksz az izomtónus növelésében is segít, így a test formásabbá és feszesebbé válik.
Az állóképesség növeléséért
Bár könnyű azt hinni, hogy a boksz kizárólag a karokat dolgoztatja meg, a valóságban az egész test aktívan részt vesz a mozgásban. Az ütéseknél a vállak, a mellkas, a törzs és a lábak is komoly terhelést kapnak, miközben a lábmunka és a gyors mozgások folyamatosan fejlesztik az állóképességet.
A has, a hát és a csípő izmai különösen sokat dolgoznak, hiszen ezek segítenek az egyensúly fenntartásában és az ütések erősségének növelésében.
Ez is érdekelhet! Síelés határok nélkül: Európa sípályái, amik országokat kötnek össze
A koordináció fejlesztéséért
A boksz során nemcsak az ütések pontosságára kell figyelni, hanem a folyamatos mozgásra és a lábmunkára is. Az edzések során rengeteget fejlődhetnek a reflexek, miközben a gyors irányváltások és precíz mozdulatok mind hozzájárulnak az egyensúlyérzék és a koordináció javításához. Ez nemcsak a sportban, hanem a mindennapi életben is hasznos, különösen idősebb korban, amikor az egyensúlyvesztésből adódó sérülések kockázata látványosan megnő.
A stresszoldó hatása miatt
A boksz során a szervezet endorfinokat termel, melyek segítik a stresszt és a szorongást
Photo by Arisa Chattasa on UnsplashA boksz kiváló módja a feszültség levezetésének. Az intenzív mozgás során a szervezet endorfinokat termel, amelyek természetes hangulatjavítók és csökkentik a stresszt, a szorongást. Az ütőmozdulatok fókuszt és koncentrációt igényelnek, ez segíthet kizárni a hétköznapi problémákat, így az edzés végére nyugodtabbnak is érezhetjük magunkat.
Emellett a boksz növeli az önbizalmat is, hiszen a fizikai és mentális erőt egyaránt fejleszti.
Ajánljuk figyelmedbe! 5 kihagyhatatlan tárgy a téli sportok szerelmeseinek
A magas vérnyomás ellen
A ma már népbetegségnek számító magas vérnyomás komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, például szívbetegségekhez vagy stroke-hoz. A boksz elősegíti a vérerek tágulását és javítja a vérkeringést, ami hosszú távon csökkentheti a vérnyomást. Egy tanulmány szerint az olyan, rendszeresen végzett nagy intenzitású edzések, mint a boksz, hatékonyan csökkenthetik a vérnyomásértékeket.