Az utóbbi évszázadokban az emberiség jócskán tehetett arról, hogy újabb és újabb fajok haltak ki. A biológiai sokféleség csökkenésében pedig leginkább az éghajlatváltozás okozott nagy károkat az utóbbi időben. Egy nemzetközi csapat most azonban rájöhetett a probléma megoldására: egy mindentől megvédő páncéltermet kell építeni a Holdon.
Az ötlet lényege, hogy egy hosszú távon is fenntartható tárolóhelyet kell létrehozni a Föld legveszélyeztetettebb állatfajai számára. A tanulmány szerint az állatokból vett mintákat lefagyasztanák, és Hold olyan részeire vinnék, ahol állandó a fagy.
A pólusokon ugyanis találhatóak olyan kráterek, amelyek alja soha nem lát napfényt. Ezekben a régiókban a hőmérséklet szinte mindig -200 Celsius-fok alatt marad.
Mindez pedig rendkívül előnyös tulajdonság lenne egy páncélterem hosszú távú stabilitása szempontjából. A tervek szerint a minták emberi beavatkozás és energia nélkül is megőrizhetők lennének.
Ez is érdekelhet: Földi anyagot találtak a Hold felszínén
Miért olyan jó választás a Hold?
Fotó: NASA/UnsplashAz égitest légköre olyan vékony, hogy nem kell aggódni az időjárás miatt, továbbá a szeizmikus rengései sem hasonlítanak a földi rengésekhez.
Az ötletben tehát van potenciál, de nem elég csak egy kapszulát a Holdig fellőni. A csoport szerint ugyanis rengeteg különböző kihívások akad, amelyekkel egy ilyen tároló építése során szembe kell nézni.
Az egyik problémás pont a szállítás, a másik pedig az, hogy hogyan védjék a mintákat a sugárzástól. Van még azonban több gond is: például egy ilyen létesítmény karbantartása.
Ezt is olvasd el! Ezeket a területeket kell megóvnunk, ha nem akarunk újabb tömeges kihalást
A kutatócsoport a közeljövőben egy halfajta – a Asterropteryx semipunctata – segítségével dolgoz majd ki egy részletesebb tervet.
A csapat pedig reméli, hogy partnerséget építhet ki az űrügynökségekkel, és hamarosan teszteket is végezhetnek majd a Nemzetközi Űrállomáson.
Forrás: IFLScience