Az iráni környezetvédelmi hatóság vezetője szerint világszerte már csak 17 példány maradt az ázsiai gepárdokból. Ahhoz, hogy a kihalás szélére sodródott nagymacska-fajtát megmentsük, társadalmi összefogásra lenne szükség.
Az iráni környezetvédelmi hatóság vezetője, Sina Anszári szerint „az állatok védelmére különböző intézmények együttműködésére van szükségünk". A környezetvédelmi hatóság és a közlekedési rendészet meg is állapodott egymással. A megegyezés a nagymacskák átfogóbb védelmét szolgálja a Turán nevű természetvédelmi övezetben, mely Szemnán tartományban található.
De mi okozta a faj kihalását?
Részben az orvvadászat, részben pedig az a tény, hogy a nagymacska legfőbb prédája, a gazella szintén a kihalás szélére sodródott. Továbbá az is felgyorsította a szomorú eseményeket, hogy az ázsiai gepárd élőhelye jócskán leszűkült. Ennek okán egyébként rendkívül sok példánnyal gázolás, valamint sok esetben a helyiek kutyái végeztek a gepárdokkal, írja a Sokszínű vidék.
Ezt is olvasd el! Kihaltnak hitték, ma már Magyarországon él a legtöbb aranysakál
Ázsiai gepárd
Fotó: Shutterstock
Összesen öt alfaj létezik világszerte mintegy 6600 példánnyal, a legtöbb Dél-Afrikában él, derül ki a Természetvédelmi Világalap (WWF) információiból.
Az ázsiai gepárd, akárcsak afrikai rokona, nagyon gyors nagymacska. Élőhelye régebben egészen a Vörös-tengertől Indiáig terjedt.
Figyelmedbe ajánljuk! Kutatás bizonyítja: pollenallergia miatt halhattak ki a mamutok