A James Webb Űrteleszkóp (JWST) a napokban fejezte be a hírhedt „városgyilkos” aszteroida, a 2024 YR4 megfigyelését. Bár az objektum 2032 decemberében veszélyesen közel kerül a Földhöz, lényegében kizárható egy becsapódás – ugyanez viszont a Holdról már nem mondható el.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2032-ben egy olyan aszteroida közelíti meg a Földet, ami a teljes bolygó megsemmisítésére ugyan nem lenne képes, de egy nagyvárost könnyedén elpusztíthatna. Kezdetben úgy tűnt, erre meg is van az esély, a NASA további kutatásainak köszönhetően viszont már kimondhatjuk:
0% a lehetősége annak, hogy a 2024 YR4 2032-ben a Földbe csapódik.
Ez is érdekelhet! Kozmikus karambolok: íme, minden idők 6 legpusztítóbb aszteroidája
Ugyanez viszont a Holdról már nem mondható el. Egy, a James Webbel történő friss megfigyelés ugyanis megállapította:
bár a 2024 YR4 2032. december 22-én bekövetkező földi becsapódása most már kizárt, jelenleg továbbra is nagyobb a nullánál a valószínűsége annak, hogy az objektum a Holdba ütközik.
Kráter a Hold felszínén (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
A kutatók májusban egy újabb megfigyelést terveznek a JWST segítségével, amely során új információk derülhetnek ki az aszteroida összetételéről és pályájáról. Ahogy a Live Science kiemeli, egyelőre úgy tűnik, hogy az eddigi feltételezéseinknél valamivel nagyobb és sziklásabb objektumról van szó, de a földi életre szerencsére így sem jelent veszélyt.
Ha tovább olvasnál: Csillagászok szerint élet rejtőzhet ezen a közeli exobolygón
És bár egy holdi becsapódás ijesztően hangozhat, a Hold valójában évente több ezer apró meteorbecsapódást szenved el, a rajta található kráterek pedig bizonyítják, hogy az égitest ennél már sokkal nagyobb külső behatásokat is túlélt. Éppen ezért a tudósok kifejezetten örülnének, ha a 2024 YR4 összeütközne a Holddal: