A 2024 YR4 keresztelt aszteroidáról már mi is beszámoltunk, ugyanis folyamatosan növekszik az esélye annak, hogy a kisbolygó egy nap a Földbe csapódik majd. A legújabb számítások szerint az ütközés esélye továbbra is látványosan emelkedik, de a szakértők szerint nincs okunk pánikolni.
A NASA először egy százalékra, később 2,3 százalékra becsülte annak az esélyét, hogy a 2024 YR4 névre keresztelt kisbolygó 2032-ben összeütközik a Földdel. A Science Alert beszámolója szerint azonban
a legújabb számítások és adatok alapján a becsapódás esélye immár 3,2 százalékra emelkedett.
Ez is érdekelhet! Csillagászok szerint élet rejtőzhet ezen a közeli exobolygón
A kutatók az objektum fényessége alapján nagyjából 40 és 90 méter közé saccolják a kisbolygó szélességét. Ez jóval elmarad attól az aszteroidától, ami 66 millió évvel ezelőtt kipusztította a földi élet 70 százalékát: az akkor becsapódó égitest ugyanis legalább egy kilométer széles volt.
Épp ezért, a 2024 YR4 méretéből és feltételezett becsapódási szögéből kiindulva a kutatók nem igazán aggódnak a lehetséges, 2032. december 22-ére valószínűsített ütközés miatt.
Természetesen az, hogy a számítások szerint egyre nagyobb az esély a becsapódásra, senkit nem tölt el örömmel és boldogsággal, de aggodalomra egyelőre nincs okunk
– idézi a portál Bruce Betts tudóst, aki szerint a jövőben várhatóan tovább növekszik majd az ütközés esélye.
Ám a szakember szerint ez csak egy átmeneti állapot, az ő véleménye ugyanis az, hogy 2032 felé közeledve látványosan csökkeni fog a becsapódás lehetőségének esélye, míg végül eléri a nulla százalékot.
A portál emlékeztet, hogy a mostani, 3,2 százalékos esély annyit jelent, hogy 32 szimulációból egy végződik ütközéssel.
Ezt is olvasd el! Egy ismeretlen, óriási objektum torzíthatta el a Naprendszerünket
A szakemberek szerint egyébként szerencsések is vagyunk, hiszen a 2024 YR4 aszteroida viszonylag kicsi, így világméretű katasztrófát nem lenne képes okozni, de ha lakott területre csapódna be, ott biztosan komoly pusztítást végezne.