A NASA személyzet nélküli Orion-kapszulája hivatalosan is a Hold felé tart, miután szerda kora reggel elindult az ügynökség gigantikus Space Launch System (SLS) rakétájával.
A kilátás pedig valóban lélegzetelállító. Egy időzített felvételen látható, ahogy a kapszula átorientálja magát, és maga mögött hagyja a gyorsan zsugorodó Földet − méltó ünneplése ez az űrkutatás történelmi pillanatának, és emlékeztet rá, hogy a dolgok nagy rendszerében milyen kicsik vagyunk.
Ez is érdekelhet: Ilyen a NASA legújabb űrrakétája, amivel hamarosan ismét a Holdat látogatjuk meg
A NASA által megosztott későbbi felvételeken az űrhajó egy még kisebb Földtől búcsúzik.
Orion leaving earth (timelapse) pic.twitter.com/bbiHMX2zEy
— TJ Cooney 🚀🇺🇦 (@TJ_Cooney) November 16, 2022
Ezt a Föld-képet 1972-ben láttuk utoljára, az Apollo utolsó szakaszaiban, mintegy 50 évvel ezelőtt. Kék golyónk látványa az űr feketeségében most egy új generáció − az Artemis-generáció − képzeletét ragadhatja meg
− mondta a NASA egyik kommentátora az ügynökség által az eseményről közvetített élő közvetítés során.
Ha tovább olvasnál: Az emberiség újra meghódítja a Holdat – elstartolt az Artemis-1
Eközben egy Moonikin Campos parancsnok névre keresztelt próbababa vette át az űrhajó kormányát, aki a NASA Orion Crew Survival System nevű űrruhájával tett egy kört.
New views of planet Earth from @NASA_Orion as #Artemis I journeys to the Moon. Orion is 9.5 hours into a 25.5-day test flight. pic.twitter.com/CBaA4ZOK4X
— NASA (@NASA) November 16, 2022
Moonikin Campos parancsnokhoz két másik „legénységtárs" csatlakozik, Helga és Zohar, két lábatlan próbababa, akik a Holdra és vissza tartó útjuk során mérni fogják, hogy a jövőbeli legénység milyen mértékű űrsugárzásnak lehet kitéve.
Az Orion a következő 25 napot az űrben tölti, és várhatóan december 11-én csobban le a Csendes-óceánba. Mi pedig minden lépésnél figyelemmel kísérjük majd az útját.
Forrás: Futurism