Április 26-án este 11-kor a Hold 36 ívmásodperces, szoros együttállásba kerül az Antaresszel. A Skorpió csillagkép legfényesebb tagját egy hétköznapi távcső segítségével vagy akár szabad szemmel is megcsodálhatjuk majd.
Április 26-án különlegesen szép együttállás figyelhető meg az éjszakai égbolton, amelynek során a kelő Hold szoros közelségbe kerül az Antares csillaggal, írja az MTI a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményére hivatkozva.
A különleges látványért tehát a vörös szuperóriás és a Hold felel majd:
a rendkívül fényes, nagyjából 600 fényévre található Antares és a 91 százalékos fázisú telihold korongjának közelsége egy nem mindennapi égi esemény lesz.
Ezt is nézd meg! Lenyűgöző felvétel: Magyarországon is megfigyelhető volt a sarki fény
Fotó: Shutterstock
A 23 óra után esedékes különleges jelenséget pedig mi is megcsodálhatjuk.
Ehhez nem is lesz másra szükségünk, mint egy egyszerű kézitávcsőre, továbbá egy fényszennyeződéstől és felhőktől mentes égboltra. Éjfél körül már szabad szemmel is megpillanthatjuk az együttállást.
Külön érdekesség, hogy míg Magyarországról csak részlegesnek tűnik majd az együttállás, addig a Föld keletibb területein a Hold teljesen elfedi majd az Antarest.
Ez is érdekelhet: Elképesztő tömegű fekete lyukat találtak a csillagászok
Megtévesztő vörös
Az egyes helyeken a „tűzcsillagnak" vagy a „csillagok urának" is nevezett objektumot már az ókorban felfedezték maguknak a csillagászok, azonban mind a mai napig sokan összekeverik – vörös színe miatt – a Marssal.
Egyébként görög neve is innen jön: Anti-Árész, magyarul Ellen-Mars.
A szuperóriás egyébként színárnyalatát földi légkör fénytörő hatásának köszönheti.
Az április 26-i eseményre a csillagászok is nagy figyelmet szentelnek majd, hiszen nem gyakori egy ekkora objektum látványa. Viszonyításképpen: a gigantikus méretű óriáscsillag átmérője 800-szorosa a Napénak.