Közel 130 éve nem látott állatra bukkantak Madagaszkáron

Közel 130 éve nem látott állatra bukkantak Madagaszkáron

Kutatók 126 év után rábukkantak egy elveszettnek vélt ezerlábúfajra, 20 másik eltűnt fajjal együtt Madagaszkáron.


A méretes ezerlábút, a Spirostreptus sculptust először Henri de Saussure és Leo Zehntner írták le 1897-ben, ám azóta a fajt nem dokumentálták – kezdi az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Öt állatfaj, amely képes arra, hogy beleszóljon az ökoszisztéma működésébe

A Re:wild's Search for Lost Species nevű projektben több különböző szervezet csapattagjai is részt vesznek, és olyan állatokat keresnek, amelyek már több mint egy évtizede eltűntek a tudomány számára, de nem tartják kihaltnak őket – megközelítőleg 4300 ilyen faj lehet.

A kutatók 2023 szeptemberétől kezdődően több hetet töltöttek el a Makira erdőben.

Madagaszkár a biológiai sokféleség egyik forró pontja, Makira pedig egy alulkutatott terület az országon belül, ezért úgy döntöttünk, hogy az elveszett fajok felkeresésének új modelljét kísérleti jelleggel ott fogjuk kipróbálni

– nyilatkozta Christina Biggs, a projekt tagja.

A kutatócsoport egy 30 elveszett fajt tartalmazó listával indult útnak, és az egyik legváratlanabb lelet a hatalmas ezerlábú megtalálása.

Meglepett, de nagyon örültem annak, hogy a faj egyáltalán nem ritka a Makira-erdőben

– mondta Dmitrij Telnov, a BINCO entomológusa.

Olvasd el ezt is! Több mint 100, eddig soha nem látott mélytengeri fajt fedeztek fel a kutatók

Bár a csapat az elveszett fajok listáján szereplő állatok egy részét nem tudta megtalálni, számos példányt újrafelfedeztek, köztük bogarakat és egy ugrópókot. A kutatók így azt tervezik, hogy később is visszatérnek a szigetre lokalizálni a még hiányzó fajokat. Noha a Makira Madagaszkár legnagyobb esőerdeje, még mindig viszonylag keveset tudni róla.


A figyelmetekbe ajánljuk