korallzátony

Több mint 100, eddig soha nem látott mélytengeri fajt fedeztek fel a kutatók

A mélytengeri hegyek számtalan élőlénynek adnak otthont, mégis meglepte a kutatókat az a fajgazdagság, amit a Chiléhez közeli vizekben találtak.


Több mint 100, korábban le nem írt mélytengeri fajt fedeztek fel kutatók, akik a Csendes-óceánban található mélytengeri hegyek élővilágát kutatták, írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Lenyűgöző felvétel: a polip, ami egy medúzán száguld az óceán mélyén

Az Észak-Chilei Katolikus Egyetem tengerbiológusai egészen pontosan egy, a Nazca és a Salas y Gómez tektonikus lemezeken fekvő mélytengeri hegyláncra voltak kíváncsiak, mely Chile partjaitól a (szintén Chiléhez tartozó) Húsvét-szigetig húzódik, és összesen majdnem 3000 km hosszú.

A kutatók egy robot segítségével térképezték fel tíz, átlagosan 4500 méterrel a tengerszín alatt fekvő inaktív vulkán élővilágát.

Az eddig is ismert volt, hogy a mélytengeri vulkánok számtalan élőlénynek nyújtanak otthont, mégis meglepte a tudósokat az a hihetetlen fajgazdagság, amivel szembesültek.

Mind a tíz mélytengeri vulkán saját, jól megkülönböztethető ökoszisztémával rendelkezik: a rajtuk honos korallok, szivacsok, tengeri sünök és bolharákok sehol máshol nem találhatóak meg.

Minden képzeletünket felülmúlta az expedíció eredménye. Azt természetesen sejtettük, hogy felfedezünk néhány új fajt ezeken a távoli, kevéssé kutatott helyeken, de erre a döbbenetes mennyiségre – különösen, ami a szivacsokat illeti – egyáltalán nem számítottunk

– meséli a kutatás vezetője, Dr. Javier Sellanes.

Illusztráció.

Photo by Joshua Humpfer on Unsplash

A rend kedvéért még összevetik az újonnan felfedezett fajok genetikai tulajdonságait az eddig ismert élőlényekével, a folyamat még évekig eltarthat. A kutatók azonban biztosan abban, hogy korábban le nem írt fajokat találtak a csendes-óceániai vulkánok felszínén.

A chilei egyetem egyébként szorosan együttműködik az egyesült államokbeli Schmidt Ocean Institute-tal, céljuk, hogy tíz éven belül legalább 100 ezer új mélytengeri fajt fedezzenek fel.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Bowie, a különleges homár se nem hím, se nem nőstény, egyszerre kék és narancssárga

És ami az egészben a legjobb: mi is közelről figyelhetjük a tudósok munkáját! Legközelebb február 24-én merül alá a kutatórobot, a Schmidt Ocean Institute Youtube-csatornáján pedig élőben is megcsodálhatjuk a mélytengeri vulkánok elképesztő élővilágát.

A figyelmetekbe ajánljuk