Több mint egy hete tette közzé az orosz állami RIA Novosztyi azt a bizarr videóját, amiben egészen művészien megkomponálták, ahogy a Nemzetközi Űrállomás kettéválik, miután az orosz űrhajósok búcsút mondtak.
Russian gov't-controlled RIA Novosti @rianru posted a video on Telegram made by @Roscosmos where cosmonauts say goodbye to Mark Vande Hei on #ISS, depart, and then the Russian segment detaches from the rest of ISS. @Rogozin is clearly threatening the ISS program. #NASA #Ukrainepic.twitter.com/fj2coK1xR1— NASA Watch (@NASA Watch) 1646502009
Az űrdrámának már előtte is voltak előzményei. A főszereplő legtöbbször Dmitrij Rogozin, az orosz állami űrvállalat, a Roszkoszmosz vezetője. A sokszor abszurd kijelentéseit szereti Twitteren hangoztatni, a pár hete például lényegében az ISS lezuhanásával fenyegette meg Amerikát. Erről bővebben itt írtunk.
De az oroszok a közös kísérleteket is beszüntették az ISS fedélzetén.
A mostanra elhíresült videón úgy tűnt, hogy az oroszok azzal fenyegetőznek, hogy Vande Hei, a NASA űrhajósa – aki jelenleg a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodik, és a tervek szerint egy orosz gyártmányú Szojuz rakétával tér vissza a Földre – az űrben reked majd, mivel az oroszok nem hozzák majd le.
Most azonban, a NASA felé irányuló keménykedő retorika enyhülésével egy időben, az orosz állami tulajdonú TASZSZ hírcsatorna szerint a Roszkozmosz továbbra is azt tervezi, hogy beváltja ígéretét, és március 30-án visszahozza Vande Heit a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérre – írja a Futurism.
Mark Vande Hei amerikai űrhajós március 30-án az orosz Anton Scskaplerovval és Pjotr Dubrovval együtt hazautazik a Szaojuz MS-19 űrhajóval. Roszkozmosz soha senkinek nem hagyta, hogy kétségbe vonja partnerként való megbízhatóságát
– áll a Roszkozmosz közleményében,
A több mint két évtizedes békés amerikai-orosz együttműködés után az öregedő űrállomás fedélzetén Oroszország ukrajnai inváziója hatalmas csapást mért a kapcsolatra.
Az inváziót követően az USA, az Egyesült Királyság, az EU és még mások szankciókat vetettek ki; az intézkedések elszigetelték az orosz bankokat a pénzügyi hálózatoktól, a rubel zuhanórepülésbe kezdett, és vállalatok tucatjait szüntették be oroszországi működésüket.
Az orosz űrtevékenységek sem képeztek kivételt: Joe Biden azt mondta, hogy az amerikai szankciók leépítenék Oroszország űrkutatási iparát is, beleértve az űrprogramjukat is.