Egy idős francia házaspár 150 euróért, vagyis nagyjából 58 ezer forintért adott el – mint később kiderült – egy rendkívül ritka afrikai törzsi maszkot, úgy, hogy annak piaci értéke valójában több millió euróra rúgott. Bár a műkereskedőt beperelték csalásért, a bíróság szerint nem követett el bűnt.
Ahogy már korábbi cikkünkben megírtuk, egy francia házaspár beperelte azt a régiségkereskedőt, aki 150 euróért vásárolt meg tőlük egy vagyont érő törzsi maszkot.
Ez is érdekelhet: Ikeás szatyorból került elő három év után egy Van Gogh-festmény
Az etnológusok szerint a műkincset egészen az 1800-as évekig a Ngil, azaz az afrikai fang népen belüli titkos férfitársaság használta, amely a bírósági ügyeket felügyelte.
A történelmi emlék értékét tovább növeli, hogy világszerte csupán 10 darab létezhet belőle. Egy aukciós ház szerint ez a maszk még egy Leonardo da Vinci-festménynél is ritkább.
A 80-as éveikben járó, nyugdíjas házaspár azonban mindezt nem tudta. Azzal érveltek a felperesek a bíróság előtt, hogy a maszk vevője – aki egy kisváros régiség- és használtcikk-kereskedőjeként éli mindennapjait – biztosan tudta, mennyit érhet a tárgy valójában, amikor 2021-ben megvásárolta azt tőlük.
Ezt is olvasd el! „Az évszázad perei" – a leghíresebb tárgyalások az elmúlt évtizedekből
A bíróság azonban elutasította állításaikat, mondván, hogy a házaspár semmilyen kísérletet nem tett a maszk felbecsültetésére, mielőtt eladta volna, így pedig az ő figyelmetlenségük miatt történt meg az eset.
Hanyagságuk és gondatlanságuk jellemzi hibájuk megbocsáthatatlan voltát. Ezért az eladás törlésére irányuló kérelmüket ezen az alapon elutasítjuk
– áll a bírák határozatában.
A bíróság azt is kimondta, hogy a régiségkereskedő nem szakértője az afrikai művészetnek. Így pedig nem verte át őket az árral kapcsolatban, és nem is tartozhat nekik ezáltal semmilyen pénzzel. A hírek szerint a kereskedő még a tárgyalás előtt azt is fel ajánlotta, hogy kifizeti a házaspárnak a maszk árverési kikiáltási árát, azaz 300 000 eurót (közel 115 millió forintot). A házaspár gyermekei azonban ezt visszautasították, és inkább úgy döntöttek, hogy beperelik a kereskedőt a teljes összegre kiterjedően, ami 4,2 millió euró (1,6 milliárd forint).
Ügyvédjük elmondta, hogy ügyfeleik megdöbbentek a bíróság elutasító döntésén, és fontolgatják, hogy fellebbeznek az ítélet ellen. Emellett a bíróság elutasította a gaboni kormány második indítványát is az ügyben, amely az eladás törlésére és a maszk származási országába való visszaküldésére irányult.
Az indok erre az volt, hogy a hatóság számára nem áll rendelkezésre elegendő információ arról, hogyan került pontosan a történelmi emlék Franciaországba, így bizonyíték hiányában nem dönthetnek az ő javukra.