Most sikerült csak értelmezni Tesla 100 éves találmányát?

Most sikerült csak értelmezni Tesla 100 éves találmányát?

Nikola Teslát minden idők egyik legjelentősebb és leghíresebb tudósának és feltalálójának tartják. Ötletei sokrétűek és rendkívül innovatívak voltak. Most 101 évvel a szelepvezetékek szabadalmaztatása után is újabb kiaknázatlan lehetőségekre bukkannak a szakértők. Még mindig nem értjük teljesen Teslát?


A kutatók szerint a találmánynak egy eddig nem ismert funkciója is létezik.

A Tesla-szelepben egy sor kanyarnak köszönhetően a folyadék csak az egyik irányba tud áramlani, miközben akadályozza az ellenáramlást. Mivel a Tesla-szelepek nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, sokkal rugalmasabbak, mint a hagyományos társaik. Az eredeti szerkezet számos utánzatot, javítási kísérletet és az üzemelését magyarázó Youtube-videót inspirált, de úgy tűnik, eddig nem sikerült megérteni a látszólag egyszerű szabadalom teljes működését.

„Lenyűgöző, hogy ez a 100 éves találmány még mindig nem teljesen ismert, ezenfelül pedig olyannyira hasznos lehet a modern technológiákban, amire nem is számítottunk"

– mondta Dr. Leif Ristorph, a New York-i Egyetem munkatársa.

A Ristorph és munkatársai igyekeztek egy prototípust megalkotni, amely a lehető legjobban megfelel Tesla eredeti tervének, és megpróbálták a folyadékokat mindkét irányba, különböző sebességgel és viszkozitással átvezetni.

A Nature Communications című folyóiratban Ristorph és szerzőtársai arról számoltak be, hogy alacsony áramlási sebességnél a folyadékok mindkét irányban egyformán könnyen haladnak át a szelepen. Egy bizonyos sebesség felett azonban a visszafelé áramlás szinte lehetetlen, míg az áramlási sebesség megfelelő nyomás esetén az előrefelé irányuló irányban sokkal nagyobb lehet.

Számos technológia jól működik egyenletes áramlási környezetben, de a rezgő erőkkel szemben kudarcot vall, ezért van az, hogy a szél- vagy hullámenergia hasznosítására irányuló oly sok innovatív ötlet megbukik. A Tesla-szelep ennek az ellenkezője. A fizikus fejlesztését így számos modern technológiában lehetne alkalmazni. Leginkább motorok rezgését hasznosíthatnák, hogy üzemanyagot pumpáljanak a rendszerbe.

(IFLScience)

A figyelmetekbe ajánljuk