Nyárfa sugárút ősszel (Avenue of Poplars at Sunset)

Vincent Van Gogh: Nyárfa sugárút ősszel (Avenue of Poplars at Sunset)

Csillagász azonosította Vincent van Gogh festményének helyszínét

Donald Olson londoni asztrofizikusnak, egyben csillagásznak sikerült megfejtenie, hogy pontosan hol készült Vincent Van Gogh 1884-es ikonikus festménye (jelenleg a hollandiai Kröller-Müller Múzeumban megtekinthető), mely a Nyárfa sugárút ősszel (Avenue of Poplars at Sunset) címet viseli. Olson hasonló csillagászati eszközökkel bevetve korábban is beazonosított három másik Van Gogh festményt: Holdfelkelte, az Út ciprusokkal és a Fehér ház éjjel.


Olson legújabb kísérletéhez a hollandiai Eindhoven időjárás- és csillagászati klub tagjai, Louis Verbraak és Ferry Zijp segítségét vette igénybe, és közösen megállapították, hogy az alkotáson látható nyárfasor 1884. november 13-án vagy 14-én, nem sokkal napnyugta előtt keletkezett, méghozzá a Nuenen holland település 365 méter hosszú Weverstraat nevű útszakaszán – írja az Artnet.

Ny\u00e1rfa sug\u00e1r\u00fat \u0151sszel (Avenue of Poplars at Sunset)

Nyárfa sugárút ősszel (Avenue of Poplars at Sunset)

Wikimedia Commons

Ahhoz, hogy megállapíthassa a keletkezés pontos helyszínét és időpontját, Olsonnak először meg kellett találnia a festményen látható táj helyszínét. Egy sajtóközleményben kifejtette:

Ha a 19. századi térképeken azonosítani lehetne a ösvényt, akkor könnyebb lenne megállapítani az alkotáson látható út irányát. Ezt követően csillagászati számítások segítségével már ki lehetne számítani a dátumot, amikor a lenyugvó nap korongja pontosan úgy helyezkedett, ahogyan a festő ábrázolta.

A csillagász kutatásának következő fázisa némi művészettörténeti nyomozást is igényelt. Elmondása szerint Jacob Baart de la Faille, Van Gogh életművéről készült könyvösszeállítását tanulmányozta, melyben a szóban forgó festmény az F123 néven szerepelt.

Ezután sem állt meg a nyomozással, így rájött, hogy az F122 című festmény egy korábbi, őszi jelenetet ábrázol, amit a fákon lévő levelek száma és a lombozat színe egyértelműsít. A Nyárfa sugárút ősszel című alkotáson azonban a fák ritkásabbak és kevésbé erőteljesek.

Létezik Van Gogh műveinek datálására egy másik módszer is, melyre a történészek gyakran támaszkodnak, mégpedig a művész bátyjának, Theónak írt levelei. A 1884. október 25-e környékén kelt, 467. számú levél olyan leírást tartalmaz, amely pontosan megegyezik a Nyárfasor ősszel (Lane of Poplars in the Autumn) című festménnyel. A levélben ugyanis arról beszél, hogy nagyobb tanulmányt készített az őszbe boruló fákról, melyet vászonra vetett. Olson ezután a kép és a fák leveleinek száma alapján meghatározta az időkeretet.

A dátumokra kiemelt figyelmet fordítva egy „planetáriumi szoftver“ segítségével rájött, hogy a Nap délnyugaton, 240 és 244 fok között tért nyugovóra.Ezután még több történelmi adatokat keresett, hogy még pontosabb meghatározhassa a helyszínt. Így találtak rá a térképre, mely részletesen bemutatta Nuenen és a szomszéd falvak alaprajzait.

Csillagászati számítások alapján a lenyugvó nap 1884. november 13-án és 14-én látható volt a Weverstraat ösvény felett. A történelmi időjárási feljegyzések pedig megerősítették, hogy a nap tiszta égboltja kedvezett a művész plein air munkájának.

Ma is végignézhetünk ugyanazon az útszakaszon, ahol Van Gogh sétált egy hűvös őszi délutánon, és eltűnődhetünk, hogy a művész már szülőhazájában, Hollandiában érdeklődhetett az égi jelenségek megörökítése iránt, négy évvel azelőtt, hogy Dél-Franciaországban elkezdte volna megalkotni híres csillagfényes éjszakáit

– foglalta össze Donald Olson.

A figyelmetekbe ajánljuk