Nem csupán az amerikaiak tudnak szívmelengető alkotásokat készíteni. Cikkünkben összegyűjtöttünk öt ázsiai szerelmesfilmet, amitől te is garantáltan elérzékenyülsz majd.
Kétségtelen, hogy számos kiváló romantikus filmet köszönhetünk Hollywoodnak, az Elfújta a széltől kezdve a Casablancán át egészen a Kaliforniai álomig. Azonban az ázsiai filmművészet is tartogat néhány gyöngyszemet – ezekből válogattunk.
Bukott angyalkák (1995)
Wong Kar-wai melankolikus, álomszerű filmjei világszerte nagy népszerűségnek örvendenek, a Bukott angyalkák is kultikus darab.
A történet középpontjában egy hongkongi bérgyilkos, Ming áll, akinek rendre egy csinos hölgy adja a megbízásokat. Mingnek elege van az öldöklésből, kiszállna a szakmából, de ügynöke meggyőzi arról, hogy vállaljon egy utolsó megbízást.
Klisészerűnek tűnhet a történet, de a bérgyilkosos szál csak háttérül szolgál egy szerelmi történethez.
Ez is érdekelhet: Viktoriánus kori szerelemre vágysz? Ezzel a 4 filmmel átélheted!
Tavasz a kisvárosban (1948)
Kevesen ismerik ezt a filmet, ami részben annak tudható be, hogy a kommunista diktatúra legkeményebb évtizedeiben túlságosan reakciósnak tartotta Kína kulturális vezetése.
A cselekmény a több millió áldozatot követelő második kínai-japán háború utáni időszakban játszódik. Egy egykori nemesi családról szól, amely a történelem viharaiban elvesztette minden vagyonát, a házuk is romokban hever. A betegeskedő férj leginkább semmittevéssel tölti napjait, a kertben sétálgatva emlékszik vissza a dicsőbb múltra. A feleség élete is rendkívül egyhangú, egészen addig, amíg be nem toppan a házba ifjúkori szerelme.
A művet egy 2005-ös szavazáson a valaha volt legjobb kínai filmnek választották meg.
Szép nyári nap (1991)
Ahhoz, hogy teljes mélységében megérthessük Edward Yang négy órás, monumentális filmjét, nem árt kicsit utánaolvasnunk Tajvan történelmének.
A Szép nyári nap alapvetően erőszakos gyerekbandák konfliktusáról szól, valamint egy szerelemről, ami két fiatal között szövődik. A hatvanas években játszódó történet alapjául egy valós esemény szolgált, amely annak idején megrázta a tajvani társadalmat.
Az alkotás egyszerre felnövéstörténet, romantikus mozi és gengszterfilm.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 5 áprilisban érkező Netflix-sorozat, amit kár lenne kihagyni
Szerelemre hangolva (2000)
Wong Kar-wai leghíresebb műve sem hiányozhat a listánkról: a Szerelemre hangolva nemcsak a romantikus témájú alkotások közül emelkedik ki, de sokan a valaha volt legjobb filmek között emlegetik.
A történet középpontjában egy férfi és egy nő áll, akik egymás szomszédjai. Mindkettőjük elég magányos, párjaik sok időt töltenek távol az otthonuktól. Egy nap kiderül, mi áll a háttérben: házastársaik éppen egymás szeretői. Az átélt csalódás összeköti kettejük sorsát, idővel fizikai vonzalom is kialakul közöttük, de nem akarnak ugyanabba a bűnbe esni, mint házastársaik.
Talán senki sem ábrázolta még ennyire szépen a plátói szerelmet, mint Wong Kar-wai, ahogy azt sem, hogy néha milyen apróságokon múlik, beteljesül-e vonzalmunk.
Bin-jip – Lopakodó lelkek (2004)
Nehéz műfaji szempontból behatárolni Kim Ki-duk művét, a Bin-jip ugyanis a romantikus szál mellett bőséggel tartalmaz krimielemeket is.
A cselekmény középpontjában egy hajléktalan fiatalember áll, aki minden este idegenek házában húzza meg magát. Módszere egyszerű, de hatékony: szórólapokat helyez az ajtókra– ahol estig nem vették be a hirdetést, ott nincsenek otthon a tulajok.
Egy nap azonban hibázik és olyan házba tör be, ahol otthon tartózkodik a feleség. A bántalmazott asszony lehetőséget lát a helyzetben: hátrahagyja addigi életét és a férfi mellé szegődik. Kapcsolatuk meglehetősen szokatlan, gyakorlatilag egyetlen szót sem váltanak egymással – ez azonban nem akadályozza meg azt, hogy mély vonzalom alakuljon ki közöttük.