Jo Nesbo könyvei
Fotó: Shutterstock

A 4 legjobb skandináv krimi, ha egy kis téli borzongásra vágysz

Sosem voltak még ilyen népszerűek a skandináv krimik és thrillerek, mint manapság. Egy hátborzongató könyvhöz keresve sem találhatunk jobb időszakot, mint a fagyos téli heteket, hiszen a skandináv kultúra rajongói ilyenkor a kanapén ülve lélekben az északi országok valamelyikében érezhetik magukat. Most mutatunk 4 kiemelkedően jó regényt, ami teljessé teheti a téli hétköznapokat.


​Camilla Läckberg: Jéghercegnő

A svéd írónő, Camilla Läckberg nevéhez rengeteg olvasmányos regény fűződik. Fjällbacka című sorozata immár 11 részes, az első kötet pedig tökéletes bevezetés Läckberg fagyos és hátborzongató világába.

A Jéghercegnőben megismerhetjük a sorozat főszereplőit, Erica Falck írót és Patrik Hedstrom nyomozót. Amikor Erica visszatér szülővárosába, Fjällbackába, megtudja, hogy gyermekkori barátja, Alex öngyilkos lett, legalábbis a jelek erre utalnak. Erica barátja emléke előtt tisztelegve könyvet kezd írni Alexről. Azonban miközben mélyen elmerül Alex életének történetében, a helyi nyomozó Patriknak kétségei támadnak a halál okával kapcsolatban. Hamarosan ketten együtt tárják fel a falu múltjának hátborzongató részleteit.

J\u00e9ghercegn\u0151

Fotó: Bookline

​Antti Tuomainen: A nyúlfaktor

A skandináv krimi lehet humoros is; tökéletes példa erre Antti Tuomainen munkássága. Finnország egyik legelismertebb krimiírója pörgős történeteiről és sötét humoráról ismert, ezalól pedig A nyúlfaktor sem képez kivételt.

A regény főszereplője egy gyanútlan biztosítási matematikus, Henri, aki egyszerre veszíti el az állását és örököl egy kalandparkot. A könyv bemutatja, hogyan válik a férfi élete egyik napról a másikra teljesen kiszámíthatatlanná – mindez ráadásul sötét bűncselekményekhez is vezet.

Az Amazon Studios nemrég megvásárolta a könyv megfilmesítési jogait, a főszereplő pedig Steve Carell (A nagy dobás, A hivatal) lesz.

A ny\u00falfaktor

Fotó: Bookline

​Ragnar Jónasson: Sötétség

Az izlandi író Hidden Iceland című trilógiájának első része egy fiatal menedékkérő orosz lány halálával kezdődik, aki vízbe fulladt Vatnsleysuströnd egyik öblében. Fejsérülései arra utalnak, hogy meggyilkolták, de a nyomozást nem sokkal később öngyilkosság gyanújával felfüggesztik. Az eset hamar feledésbe merül, Hulda Hermannsdóttir reykjavíki rendőrfelügyelő nyugdíjazása előtt két héttel azonban még választhat magának egy utolsó, felderítetlen ügyet pályafutása lezárásaként.

Mivel az orosz lány története nem hagyja nyugodni, több mint egy évvel a haláleset után Hulda újranyitja az aktákat. A nyomozás során kiderül: mindenkinek van rejtegetnivalója.

S\u00f6t\u00e9ts\u00e9g

Fotó: Bookline

​Stieg Larsson: A tetovált lány

Egyetlen lista sem lehet teljes Stieg Larsson – ma már klasszikusnak nevezhető – alkotása nélkül. A Millennium-sorozat első része, A tetovált lány a szerző tragikusan korai halála után, 2005-ben jelent meg, azóta pedig minden idők legtöbb példányban eladott és legismertebb skandináv krimijévé vált.

A történet középpontjában egy kegyvesztett pénzügyi újságíró, Mikael Blomkvist és egy visszahúzódó, de rátermett, tetoválásokkal borított hacker, Lisbeth Salander áll, akik közösen próbálják megfejteni, hogyan tűnhetett el Svédország egyik leggazdagabb családjának egyik tagja. A kutatás során rábukkannak a család sötét titkaira, amelyek minden elképzelésnél borzalmasabbak.

A regényből a svéd adaptáció mellett amerikai film is készült David Fincher rendezésében, Daniel Craig és Rooney Mara főszereplésével. Arról, hogy a könyvsorozat második részét miért nem dolgozhatta fel Fincher, itt írtunk részletesen.

A tetov\u00e1lt l\u00e1ny

Fotó: Bookline


A figyelmetekbe ajánljuk