A filmtörténelem tele van remekművekkel, de csak kevés alkotó és alkotás mondhatja el magáról, hogy alapjaiban rengette meg Hollywoodot és formálta át a mozgókép világát. Vannak filmek, amelyek technológiai újításaikkal, mások a történetmesélés forradalmasításával vagy éppen kulturális hatásukkal írták be magukat a mozi aranykönyvébe.
Aranypolgár – 1941
Az 1941-ben bemutatott Aranypolgár nemcsak azért korszakalkotó alkotás, mert Orson Welles a film rendezőjeként és főszereplőjeként is Oscar-jelölést kapott, de azért is, mert ez a film alapozott meg a később Hollywoodban oly’ népszerűvé váló misztikus dráma műfajának.
Ez is érdekelhet! 5+1 kiváló magyar film az elmúlt évekből, amit a Netflixen is elérsz
Az alkotás olyannyira jól sikerült, hogy a Sight and Sound nevű szervezet, amely kritikusokból, filmkészítőkből és szakemberekből áll, hosszú évtizedeken át ezt a filmet választotta a valaha készült legjobb mozinak.
A történet szerint Kane (Orson Welles) egy kegyetlen, semmitől vissza nem riadó médiamágnás, aki a hatalomtól megrészegülve mindenkit elmar maga mellől, így végül magányosan hal meg. De a film nem is a története, sokkal inkább az izgalmas megoldásai miatt írta be magát végérvényesen Hollywood legjobbjai közé.
Az Aranypolgár olyan filmes mintákat fektetett le, amelyek generációkon át meghatározták a mozgóképes narratívát; a feszes kronológia elutasításától kezdve a merész, változatos és szimbólumokkal teli képi világáig.
Évekkel később megkérdezték Wellest, hogyan tudott ekkora mesterművet alkotni első filmjeként.
Tudatlanság… tiszta tudatlanság. Semmi sem ad olyan magabiztosságot, mint ez. Csak akkor válunk óvatossá vagy félénkké, ha már ismerünk egy szakmát
– idézi a legendás színész-rendező szavait a GQ.
Psycho – 1960
Ha a filmezést leginkább befolyásoló alkotókra gondolunk, Alfred Hitchcockot vétek lenne kihagyni a felsorolásból. A valódi kérdés nem is az, hogy a legendás rendező közéjük tartozik-e, hanem az, hogy a tucatnyi jobbnál jobb filmje közül melyik volt a legnagyobb hatással a filmkészítésre.
Mi most a Psychót választottuk. A lassú történetmesélés, a sebészi pontossággal beállított képek, a tökéletesen megválasztott zene és az őrület zseniális ábrázolása egytől egyig megkerülhetetlenné teszik a rendező 1960-ban bemutatott filmjét.
Az első slasher filmként is számontartott, bár sokkal inkább a pszichothriller műfajának megágyazó alkotás leghíresebb, zuhanyzós jelenete jól példázza Hitchcock zsenialitását.
Bár a 109 perces teljes játékidőből mindössze három percet szánt erre a rendező, az elkészítéséhez mégis hetvennyolc vágóképet és ötvenkét vágást használtak és elképesztően sokáig, hét napon át forgatták csak ezt az egy jelenetet
Az ördögűző – 1973
Minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a filmezés több mint százéves történtében nem született még egy olyan alkotás, mint a William Friedkin által rendezett és 1973-ban bemutatott Az ördögűző. Remekül példázza ezt, hogy a film 44 éven át, egészen a 2017-ben bemutatott Az című moziig minden idők legnagyobb bevételt termelő horrorfilmje tudott maradni.
A történet szerint a tinédzser Meghant megszállja az ördög, ami nemcsak rá, de a családjára is végzetes hatással van. A film gyakorlatilag beköltöztette a nappalikba a horror műfaját, ráadásul úgy, hogy
átlépett egy sokáig átléphetetlennek hitt tabut: egy gyereket látunk gonosszá – mégpedig a leggonoszabbá – válni a vásznon, amire az akkori közönség nem volt felkészülve.
Ezt is olvasd el! Még idén elkezdhetik forgatni a tavaly bemutatott Alien-film folytatását
Az ördögűző volt az első olyan film, melynek a vetítéséről emberek tucatjai vonultak ki, lettek rosszul közben és hányták el magukat. Az alkotásnak még egy óriási falat sikerült áttörnie, ami örökre megváltoztatta Hollywoodot: a film volt az első olyan horrorfilm, amit 10 Oscárra jelöltek, amiből kettőt el is nyert.
Sem előtte, sem utána nem kapott ennyi jelölést egyetlen horrorfilm sem.
Philadelphia – Az érinthetetlen – 1993
Az 1993-ban bemutatott filmnek 2 Oscar-, 2 Golden Globe-, egy Grammy-díjat sikerült bezsebelnie, de közel sem a díjak azok, amik kifejezik a Philadelphia – Az érinthetetlen jelentőségét.
A történet szerint Andrew Beckett (Tom Hanks), AIDS-ben szenved, és az ebből fakadó diszkrimináció miatt elveszíti munkahelyét. Az ügyvédje, Joe Miller (Denzel Washington) kezdi el képviselni őt a bíróság előtt, miközben a két férfi között különböző társadalmi és személyes előítéletek is feszülnek.
A filmet hatalmas felháborodás övezte, rengeteg tüntetés és petíció született a betiltásának érdekében, ugyanis a kilencvenes évek elején a HIV és az AIDS még mindig az emberiség egyik legnagyobb tabujának számított.
Beszélni sem nagyon lehetett róla, nemhogy egy egészestés filmet készíteni belőle, ráadásul szupersztárokkal a főszerepben.
Schindler listája – 1993
Steven Spielberg holokauszt-drámája ugyanabban az évben mérettette meg magát a különböző díjátadókon, mint az előbb említett Philadelphia – Az érinthetetlen, és a legjobb film kategóriájában az összes fontos elismerést a Schindler listájának sikerült bezsebelnie.
Még több érdekesség! Rendezőként debütál az Oscar-díjas Kate Winslet
Az alkotás a mai napig egy zsigerekig ható, kegyetlen szembenézés Európa sötét múltjával, de 1993-ban a filmnek sokkal nagyobb volt a jelentősége annál, mint amit 2025-ből visszanézve megérhetnénk.
Spielberg holokauszt-története egyedülállónak számított Hollywoodban: ez volt az első, egészestés alkotás, ami foglalkozott a Harmadik Birodalom gaztetteivel és szépítés nélkül mesélte el a 40-es évek szörnyűségeit.
A genocídium bemutatásától sokáig berzenkedtek a rendezők, mert úgy érezék, hogy mások szenvedését használnák fel pénzkereseti lehetőségként. Spielbergnek azonban érezhetően sem a szórakoztatás, sem pedig a hatalmas bevétel nem lebegett a szeme előtt a film elkészítésekor: a rendező nyersen, lecsupaszítva, hatásvadász elemeket csak elvétve használva mutatja be a valóságot, amivel sokan sem akkor, sem pedig ma nem szívesen szembesülnek.