Illusztráció egy középkori boszorkányégetésről
Fotó: Shutterstock

Egy új kutatás szerint a nő nyolc évvel a feltételezett akasztása után 8 évvel halt meg

1685-ben halálra ítélték, Anglia utolsó „boszorkánya" mégis túlélhette

A történelmi ismereteink szerint közel 60 ezer embert végezhettek ki Európában az 1600-as és 1700-as években, miután boszorkánysággal vádolták meg őket. Az eddigi tudásunk szerint Angliában utoljára 1685-ben ítélték halálra valakit ilyen vádakkal. Ám a legújabb kutatások szerint a nő, Alice Molland valójában megúszta az akasztást, ráadásul nem is úgy hívták, ahogy eddig hittük.

Alice Molland neve a középkori történelem szerelmeseinek ismerősen csenghet, hiszen ő volt az, akit utoljára felakasztottak Angliában azért, mert azt hitték róla, hogy boszorkány. Ez a feltételezés olyan sokáig tartotta magát és annyira biztosnak tűnt, hogy még egy emléktáblát is kapott 1996-ban, megemlékezve a tragikus haláláról.

Ez is érdekelhet!Egy szernek köszönhetően terjedt el, hogy a boszorkányok seprűn repülnek

Ám, ahogy a CNN írja, Mark Stoyle professzor szerint az események egyáltalán nem úgy történtek, ahogy azt eddig mindenki hitte. A férfi azt állítja, hogy

a nőt nem is Alice, hanem Avis Mollandnak hívták és szabad asszonyként halt meg nyolc évvel a feltételezett akasztása után.

K\u00f6z\u00e9pkori boszork\u00e1ny\u00e9get\u00e9s

Közel 60 ezer nőt és férfit ítéltek halálra boszorkányság miatt

Fotó: Shutterstock

A kutató alaposan utánajárt a történetnek és próbálta rekonstruálni a mindezidáig boszorkánynak hitt nő történetét. Arra jutott, hogy Avis Molland, aki egyébként Avis Macey-ként látta meg a napvilágot, többször került összetűzésbe a helyi hatóságokkal, de mágikus tevékenységekkel sosem vádolták.

Az első erre utaló iratok 1667-ből származnak, amikor a férjével együtt azzal vádolták meg, hogy kiskorúakat biztatott dohánylopásra. Később, 1685-ben újra bíróság elé kellett állnia, mert azt állították, hogy részt vett a király elleni lázadásban.

Ezt is olvasd el!Vámpírsírokat tártak fel Lengyelországban

Stoyle szerint ekkor történhetett a kavarodás, ugyanis – az eddigi tudásunk szerint – ez volt az az év, amikor kivégezték.

A valóságban azonban nem történt kivégzés, a nőt börtönbe zárták.

Innen végül kiengedték, majd nyolc évvel később, 1693-ban szabad asszonyként hunyt el.


A figyelmetekbe ajánljuk