boszorkány seprűnyélen
Fotó: Shutterstock

Egy szernek köszönhetően terjedt el, hogy a boszorkányok seprűn repülnek

Számos illusztrációban seprűvel a lábuk között, repülés közben láthatók. A legtöbben azonban valószínűleg sosem találnánk ki, hogy a valóságban mégis miért lett népszerű ez az ábrázolásmód a boszorkányokról, aminek igazából semmi köze sincs a mágikus seprűkhöz, sem pedig a varázslathoz.


Talán nem gondoltuk volna, de a megfejtés a tudományban, pontosabban a gyógyszerészetben keresendő – írja a Forbes magazin, amely szakértők segítségével utánajárt, hogy pontosan miért is repülnek seprűnyélen a boszorkányok a legenda szerint.

A középkorban teljesen természetes volt, hogy különböző típusú kenőcsöt és krémet készítettek a közelben fellelhető gyógynövényekből. Némelyik azonban hallucinogén hatással is bírt.

Ilyen például a hioszcin vagy más néven szkopolamin, amely sokkal gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel izzadságmirigyen vagy testnyíláson, azaz a hónaljon, vaginán és végbélen keresztül, mint a szájon át való alkalmazása során. Ezen tulajdonságára pedig hamar rájöttek.

A legkorábbi, 1324-es feljegyzés szerint egy Alice Kyteler nevű nő a szekrényében egy hosszú botot és egy adag kenőcsöt tartott, aki bekente a krémmel a nyelet, majd a két lába közé vette azt. Egy másik, 15. századi szöveget is felleltek, melyben Jordanes de Bergamo arról számol be, hogy a boszorkányok meghatározott napokon bekenik botjukat egy különleges kenőccsel, melyet aztán a lábuk közé raknak és úgy mászkálnak fel-alá.

Ez magyarázat lehet arra, hogy miért ábrázolják őket gyakran teljesen meztelenül vagy csak részben felöltözve. A seprűnyelet pedig általában a különböző gyógynövényes főzetekhez alkalmazták, így az szinte mindig kéznél volt.

De miért repülnek?

A kenőcsben lévő hallucinogén összetevőktől, és azok gyors felszívódása miatt a használó hamar elalszik és intenzív álmokat lát, melyeket legtöbbször repüléshez, „lebegve táncoláshoz“ hasonlítottak. Ezzel az elmélettel azonban nem mindenki ért egyet, néhányak szerint pogány, házassági rituálék során használták a seprűnyelet, mivel az egyszerre hordoz férfi és női energiákat.

A figyelmetekbe ajánljuk