Halottak napja Mexikóban
Fotó: Shutterstock

Országonként eltér, hogy hogyan emlékezünk meg a halottainkról

Ünnepelni a holtakat – különböző halottak napi szokások a világ minden tájáról

A halottakról való megemlékezés országonként a vallási és kulturális hagyományok miatt jelentősen eltér: van, ahol hatalmas ünnepséggel, máshol viszont csendes tiszteletadással emlékeznek az elhunytakra. Most összegyűjtöttük a legmeglepőbb halottak napi szokásokat a világ minden tájáról.

A halál misztikuma minden emberi közösséget átjár, mindenhol egyetemes jelentőséggel bír az élet megszakadása, a vég eljövetele. Érdekes, de a legtöbb, a halállal kapcsolatos ünnep és megemlékezés október-november környékére esik, legyen szó Mexikóról, Kínáról vagy éppen Magyarországról. Abban azonban jelentős eltérések vannak, hogy egyes kultúrák hogyan emlékeznek meg, hogyan gyászolnak és hogyan viszonyulnak a halál kérdéshez. Ezeket mutatjuk most meg!

Día de los Muertos – Mexikó

A halottak napja Mexik\u00f3ban

Mexikóban sokkal inkább az élet örömeit ünneplik a halottak napján

Fotó: Shutterstock

A szó szerinti fordításban Mexikóban is halottak napjának hívják az október végi, november eleji megemlékezést, de a dél-amerikai országban egészen máshogy zajlik egy ilyen ünnep, mint nálunk. A mexikóiak szerint ugyanis évente egyszer, november elsején a halottak visszatérnek az élők közé, amit pedig illő megünnepelni. Épp ezért sokak szerint annak ellenére, hogy a halállal kapcsolatos megemlékezésről van szó, ez a nap valójában az élet ünnepe Mexikóban.

Ez is érdekelhet! Ezért lógatnak fel plüssmackókat az ajtókra Albániában

A helyiek arcfestéssel, felvonulásokkal, virágkoszorúkkal, óriási lakomák közepette róják le a tiszteletüket az elhunytak előtt.

Az El Pais szerint ez egy legalább háromezer éves, azték szokás továbbélése a mexikói kultúrában.

Samhain – Írország

Samhain

A Samhain alapvetően a betakarítás végéhez köthető ünnep

Fotó: Shutterstock

A kelta hagyományoknak megfelelően az írek a mai napig nagy becsben tartják a halottaikat, és nagyon komolyan veszik a rájuk emlékező ünnepeket. Az antropológusok szerint egyébként az ünnep – ami hivatalosan október 31-én kezdődik és november 2-án ér véget – elsősorban a betakarítás végét jelentette az ősi kelták között.

Emellett a kelták azt hitték, hogy ezeken a napokon elvékonyodik a határ a mi világunk és a szellemek között, akik ilyenkor visszatérnek az élők közé. Emiatt hatalmas tüzeket gyújtottak és gyújtanak a mai napig, hogy tisztelegjenek a holtak előtt.

A hivatalos álláspont szerint egyébként

a Samhain lehetett a később oly’ népszerűvé váló, főleg Amerikában ünnepelt halloween elődje is.

Guédé – Haiti

A Karib-térségben található szigetországban a Guédé, vagyis a Halottak fesztiválja november elsejére és másodikára esik, és elsősorban különböző voodoo rituálék övezik. Ilyenkor a helyiek vörös és fekete ruhákba öltöznek, amit egy lila sállal egészítenek ki, és hatalmas felvonulást tartanak a helyi temetőkben. Itt a lakosok spirituális vezetője rumba áztatott botokat éget, miközben a gyászolók kávét, ételt és virágokat visznek a halottak sírjaira.

Ezt is olvasd el! 8 furcsaság az ókori majáktól, ami nekik teljesen hétköznapi volt

Undas – Fülöp-szigetek

A Fülöp-szigeteken alapvetően erősen katolicizálódott a halál ünnepe, de azért megtalálhatók itt is a helyi különlegességek. A fülöp-szigeteki lakosok jellemzően virágokat, ételt és italt visznek a halottaik sírjához, ahol aztán tüzet gyújtanak és táncolnak, énekelnek. Ám az utóbbi években

a szigeten annyira elterjedt a karaoke, hogy a családok jellemzően egész felszereléssel vonulnak ki a sírokhoz és hajnalig dalolják a különböző slágereket.

Az éhes szellemek fesztiválja – Kína, Tajvan

Az ázsiai kontinens két országa, Kína és Tajvan bizonyos szempontból kilóg a többi ország ünnepi szokásai közül, ők ugyanis jellemzően augusztusban emlékeznek meg a halottakról. Az éhes szellemek fesztiválja – ahogy a neve is mutatja – a hagyományok szerint arról szól, hogy az elhunytak visszatérnek az élők közé, és a hitvilág szerint rendkívül éhesek. Épp ezért a helyiek roskadásig tömik a sírok környékét étellel és itallal, de gyakran ennél is tovább mennek.

\u00c9hes szellemek fesztiv\u00e1lja K\u00edn\u00e1ban

Az emberek rengeteg értékes dolgot égetnek el a halottak tiszteletére

Fotó: Shutterstock

Az ünneplők ugyanis nemcsak különböző élelmiszereket visznek a sírokhoz, hanem papírból készült értéktárgyakat is.

Rendkívül drága kiegészítők, ruhadarabok, cipők és táskák másait készítik el papírból és ezeket rituálisan elégetik a sír környékén, papírpénzzel együtt.

Erre a lakosok szerint azért van szükség, mert ki kell engeszteljék a halottakat, és ha ez nem sikerül, akkor visszatérnek majd kísérteni őket.

A figyelmetekbe ajánljuk