születésnapi torta
Fotó: Shutterstock

Már az ókori rómaiak is tortával ünnepelték a születésnapokat

Gondolkodtál már valaha azon, hogy vajon hogyan alakultak ki az olyan születésnapi hagyományok, mint például a tortázás vagy a gyertyagyújtás? A Food & Wine gasztronómiai portál segítségével mutatunk néhány meglepő történelmi tényt, ami bizonyítja, hogy némely szokás több ezer éves múlttal rendelkezik.


Gyertyagyújtás

A tortán lévő gyertya eredetileg az ókori görögök ötlete volt, a hívők ugyanis hold alakú süteményeket vittek Artemisz, a Hold és a vadászat istennőjének templomába. A desszerteket rendszerint meggyújtott gyertyákkal díszítették, hogy a holdhoz hasonlóan ragyogjanak.

Az első születésnapi torta

sz\u00fclet\u00e9snapi torta

Fotó: Shutterstock

A legelső szülinapi torta története a római korig nyúlik vissza. Főként lisztből, dióból, élesztőből és mézből készítették az édességet. Általában az esküvők és a férfiak 50. születésnapjának megünneplésekor (persze csak abban az esetben, ha az ünnepelt híres polgárnak számított) került elő a torta. Ahhoz, hogy a nők is ünnepelhessék a saját születésnapjaikat, egészen a 12. századig kellett várni.

Gyerekzsúr, mint szülinapi hagyomány

Érdekesség, hogy a németek valószínűleg már régen is a maihoz hasonló módon ünnepelték a születésnapokat. A 18. században szokás volt a „Kinderfest“ esemény megrendezése, ami igazából nem volt más, mint egy gyerekzsúr. A hagyomány szerint a tortán lévő gyertyákat már reggel meggyújtották, de ahelyett, hogy elfújta volna őket az ünnepelt, hagyták, hogy egészen estig, vacsora utánig égjenek, mivel ekkor fogyasztották el a süteményt.

Az ipari forradalom tette elérhetővé a tortákat

A tömegtermelésnek köszönhető, hogy nem csak a leggazdagabbak, hanem az összes társadalmi osztály megengedhette magának, hogy több rétegű, bonyolultabb tortát vásároljon a születésnapok idején. A hozzávalók, az eszközök és a készen kapható sütemények ugyanis sokkal olcsóbbá váltak, mint az ipari forradalom előtti időkben.

A figyelmetekbe ajánljuk