szakét öntenek egy pohárba

5 mítosz a szakéról, amit jobb megdönteni

A japán ősi ital, a szaké sokszor zűrzavar tárgya, részben azért is, mert Európában nem olyan népszerű, így hajlamosak vagyunk a mítoszok vonzásába kerülni. De mik azok a tévhitek, amiket jobb elfelejteni? Listánkból kiderül!


Nem lehet mixelni

Bár sokan úgy gondolják, hogy a szaké nem a legoptimálisabb koktélalap, ez nem így van. A szaké íze szinte mindenféle összetevővel remekül passzol, a friss gyümölcslevektől és püréktől kezdve akár egészen a teákig. De feldobhatjuk őket olyan szeszes italokkal is, mint a gin, a rum, a whisky vagy az aperol. Egy kis pezsgővel is remekül megfér, így az olyan kiegészítők, mint a prosecco, a szikvíz és a könnyedebb gyömbéres sör is remek választás lehet.

Ez is érdekelhet: Az ital, amit itthon senki nem kóstolt, pedig népszerűbb, mint valaha

A szakét melegen kell felszolgálni

Ez a szakétól függ. A szaké élvezete egyénenként változik, de ha van egy alapvető szabály, akkor az a következő: sohasem szabad forrón felszolgálni. Ez nem egy tea, ezért ha túl forró, sokat veszít a komplexitásából. A hűvöskés vagy langyos hőmérséklet a legjobb, míg a jéghideg vagy az égetően forró hőmérséklet csak árt az élménynek. Hasonló a helyzet, mint a bornál. A borokat sem érdemes nagyon hidegen fogyaszatni, hiszen illat és az ízélmény úgy elmarad. Ezzel szemben a pezsgőt egyenesen a hűtőszekrényből, alaposan lehűtve érdemes szervírozni.

Általában az olyan erősen aromás szakét, mint a daiginjo és a ginjo, mérsékelten hűtve kell kínálni, de a nigori esetében is így érdemes eljárni. A junmai a legsokoldalúbb, ezért az hűvösen, szobahőmérsékleten vagy melegen is fogyasztható.

A szakét kizárólag facsészében érdemes fogyasztani

Ez olyan mítosz, ami történelmi szempontból igaz lehetett, és néhányan még mindig ragaszkodnak a hagyományhoz, de manapság már nem feltétlenül szükséges. Japánban a masu csészét még mindig előszeretettel használják, különösen szertartásos összejöveteleken és különleges alkalmakkor. Érdemes kipróbálni, mivel a fás jegyek bizonyos szakéfajtákból különösebb ízvilágot varázsolnak, de nem ez az egyetlen, kizárólagos módja a szaké élvezetének.

A legjobb szaké palackozott

Ez egykor talán igaz volt, de napjainkban már nem. Ahogy a sör és a bor is lecserélte az üveget alumíniumra, hordókra, úgy a szaké is. Sok fajta kényelmes, egyadagos kis pohárkák kaphatók, és megtalálhatóak az interneten is vagy a helyi ázsiai boltok italos polcain. Természetesen sok csúcskategóriás szaké még mindig üvegben kapható, de ez kezd egyre kevésbé számítani.

Olvasd el ezt is! Ez az ital okozza a legkeményebb másnapot

A szaké bor

A szaké valójában egy főzött ital, hasonlóan a sörhöz. Habár néha japán rizsbornak is nevezik, ez egy téves állítás. A rizs keményítő, és ezek a cukrok végül alkohollá erjednek. Ezzel szemben a bor a gyümölcsben már meglévő cukrokból készül.

A figyelmetekbe ajánljuk